AMICAL DUREROS - Ana Maria Tanasie s-a accidentat grav

AMICAL DUREROS  Final dureros pentru România la turneul amical din Norvegia. Ana Maria Tănăsie s-a accidentat serios în meciul cu Spania şi ar putea rata Jocurile Olimpice de la Rio.

România a terminat la egalitate, scor 21-21 cu Spania, în ultimul meci susţinut în cadrul turneului amical de la Ulstein (Norvegia). Finalul de joc a fost dureros pentru tabăra tricoloră. Ana Maria Tănăsie s-a accidentat în minutul 52 şi a părăsit terenul pe targă. După primele impresii, extrema dreaptă s-a accidentat grav, caz în care ea ar putea rata Jocurile Olimpice.

Şi în ultimul joc, România a jucat fără Cristina Neagu, menajată din cauza unor probleme medicale, dar şi fără Melinda Geiger.

După două meciuri în care a cedat la diferenţe importante, naţionala a intrat mai decisă în faţa Spaniei pentru că, nu-i aşa, ultima impresie întotdeauna contează. Jocul fără Cristina Neagu a mers greu şi de această dată la linia de 9 metri. În schimb, echipa a funcţionat cu linia de semicerc. Pivotul Oana Manea a scos aruncări de la 7 metri, iar Laura Chiper a fost mână sigură în extrema dreaptă. Spania a condus în majoritatea timpului primei reprize, dar tricolorele au fost aproape de adversare şi chiar au egalat înainte de pauză, scor 11-11.

După multe nerealizări la Ulstein, România a preluat conducerea în minutul 33, scor 12-11, dar jocul echipei a câştigat în consistenţă după minutul 43. Ionica Munteanu a avut câteva intervenţii utile, iar Gabriela Perianu a depăşit pasa neagră după multe nerealizări şi în partida cu Spania. După 8 mingi ratate, bâlbâite sau cu forţări, jucătoarea a înscris două goluri consecutive de inter adevărat cu care naţionala a revenit de la 13-16. Cu o serie de 5 goluri consecutive, pe fondul unui joc în care au apărut şi contraatacurile (2 reuşite Chintoan), România s-a desprins pentru prima dată şi singura dată la 2 goluri (scor 19-17).

Când lucrurile mergeau din ce în ce mai bine pentru tricolore, o fază normală de joc a produs multă suferinţă. Ana Maria Tănăsie s-a întins după o adversară, genunchiul i-a ”fugit”, iar panica a cuprins toată delegaţia României. În lacrimi de durere, extrema stângă a părăsit pe targă spaţiul de joc. Accidentarea a părut destul de serioasă, astfel că situaţia pare complicată pentru jucătoare, fiind în pericol să rateze chiar şi Jocurile Olimpice.