APROAPE DE SFERTURI – Romania a invins Spania si mai are nevoie de un singur punct pentru calificare

APROAPE DE SFERTURI După două înfrângeri puţin scontate, mai ales dacă ne raportăm la maniera în care s-a jucat, România a găsit resorturi nebănuite şi luptă pentru sferturile competiţiei de handbal. În această seară, tricolorele au obţinut o victorie de colecţie în faţa Spaniei, după un meci extrem de greu, scor 24-21 (13-11).

Cu Neagu şi Geiger în zi de graţie, România a condus pe toată durata primei reprize, iar în startul părţii secunde a ajuns chiar la un avans de şase goluri: 17-11. Ibericele au ştiut să fructifice la maximum erorile din atacul nostru şi, pe contra-atac, s-au dovedit neiertătoare, reuşind la un moment dat să marcheze de 6 ori la rând, fără a primi gol: de la 13-18, la 19-18.

667180_667180_rom_spa

Meciul părea să respecte un scenariu patentat de prima reprezentativă în trecut (pierderea partidelor pe final), însă de această dată sportivele lui Ryde au gestionat perfect ultimele minute. Chiar şi inferioritate numerică am reuşit să înscriem fără a primi gol, Paula Ungureanu, în poartă, reuşind adevărate minuni.

Au evoluat echipele:
România: Ionica Munteanu (1 intervenție), Paula Ungureanu (14 intervenții) — Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2). Selecționer: Tomas Ryde.
Spania: Silvia Navarro (9 intervenții), Darly Zoqbi — Marta Lopez, Carmen Martin (4), Neli Alberto, Marta Mangue (2), Macarena Aguilar, Elizabet Chavez (2), Elizabeth Pinedo (2), Nerea Pena (4), Lara Gonzalez (1), Patricia Elorza (1), Naiara Ekozkue (1), Alexandrina Cabral Barbosa (4). Selecționer: Jorge Duenas.

Au arbitrat Charlotte și Julie Bonaventura (ambele din Franța)

În alt meci jucat vineri, Brazilia a dispus de Angola cu 28-24. Ultimul meci al zilei va fi cel dintre Norvegia și Muntenegru.

Duminică vor avea loc ultimele meciuri, Muntenegru — Brazilia, Norvegia — România și Spania — Angola. Primele patru clasate se califică în sferturi.

Cu patru puncte după patru partide, Neagu&Co vor întâlni duminică, de la ora 22:40, puternica echipă a Norvegiei, în partida decisivă pentru calificarea între ultimele opt. Un egal ne este suficient pentru calificare, însă şi cu un eşec, prin jocul rezultatelor, putem spera la sferturi.