Astra incepe sa se gandeasca la titlu dupa 7 victorii consecutive: "Speram sa terminam campionatul p...

Astra Giurgiu a reusit sa se impuna cu 1-0 in deplasarea de la Viitorul si s-a apropiat la un punct de CFR Cluj, liderii din Casa Pariurilor Liga 1. Unicul gol al partidei a fost inscris de Valentin Gheorghe in minutul 77 din pasa lui Denis Alibec. Constantin Budescu a fost schimbat in minutul 68 al confruntarii, iar Bogdan Andone a explicat de ce l-a inlocuit.

Vali Gheorghe, golgheterul Astrei si primele declaratii despre titlu: "Speram sa terminam campionatul pe primul loc"

Valentin Gheorghe a vorbit dupa victoria in fata Viitorului si crede ca Astra va face 6 puncte in urmatoarele doua meciuri: ,,Au controlat meciul, dar noi am dat golul si am plecat cu cele 3 puncte. Avem jucatori in fata care pot sa faca diferenta oricand. Mai este mult pana la final, dar speram sp terminam in primele 3 echipe".

,,Viitorul este una dintre cele mai puternice echipe din campionat si din acest motiv ne-au dominat.Ne dorim 6 puncte in urmatoarele doua meciuri.

Speram sa terminam campionatul pe primul loc", a incheiat Valentin Gheorghe.

• 650.000 de euro este cota de piata a lui Valentin Gheorghe, conform transfermarkt.com

Bogdan Andone a explicat schimbarea lui Budescu

Bogdan Andone, antrenorul Astrei Giurgiu, a explicat de ce l-a schimbat pe Constantin Budescu in minutul 68 al meciului: ,, L-am schimbat pe Budescu pentru a nu risca, el a avut o problema la inghinali si i-am spus la pauza sa nu se forteze pentru ca duminica mai avem un meci dificil".

,,Important este sa strangem cat mai multe puncte, scopul nostru este sa intram in play-off. Cum Viiitorul este o echipa de posesie, noi dorim sa reactionam foarte bine si sa inscriem goluri", a mai spus Bogdan Andone.

,,Vreau sa continuam sa avem aceleasi rezultate bune si in continuare. Atmosfera este buna la echipa, baietii trebuie felicitati. Am intalnit o echipa buna, dar le-am zis baietilor ca pot obtine un rezultat bun si ca pot sa castige meciul", a continuat tehnicianul.

,,Filosofia de joc a Viitorului este foarte buna, sunt buni atat in atac cat si in aparare. Ei sunt echipa care si-a pus amprenta de-a lungul anilor pe fotbalul romanesc.

Vali Gheorghe se pregateste foarte bine la antrenamente, se intelege bine cu Denis, cu Budescu si sunt fericit pentru el", a incheiat antrenorul Astrei Giurgiu.