Atletism: Romania a cucerit noua medalii la Campionatele Balcanice de alergare montana

Atletii romani au cucerit noua medalii, sambata, la editia a 12-a a Campionatelor Balcanice de alergare montana, pentru seniori si juniori U20, de la Poiana Brasov, 3 de aur, 3 de argint si 3 de bronz. La individual feminin, podiumul a fost integral romanesc, Cristina Simion cucerind aurul cu timpul de 1 h 06 min 45 sec pe 12 km, urmata de Monica Madalina Florea, 1 h 08 min 02 sec, si de Andreea Alina Piscu, 1 h 08 min 46 sec. La masculin (12 km), victoria a revenit turcului Abdullah Cakir, in 59 min 06 sec, urmat de romanii Ionut Alin Zinca, 1 h 00 min 33 sec, si Leonard-Albert Mitrica, 1 h 00 min 43 sec. In cursa junioarelor (U20) s-a impus bulgaroaica Iasna Petrova, cronometrata pe 6 km in 33 min 36 sec, urmata de doua reprezentante ale Turciei, Ruken Tek, 33 min 44 sec, si Tugce Ozkan, 35 min 33 sec. Prima romanca a fost Laura Marina Corhana (locul 5), inregistrata in 37 min 18 sec. La juniori (6 km), primii trei au fost turcii Mehmet Vefa Aydemir (30:13), Ramazan Yorulmaz (30:23) si Bilal Bayramoglu (30:57), iar pe patru s-a clasat romanul Daniel Gheorghe Rus (31:01). Pe echipe seniori, Romania a cucerit aurul atat la feminin, cat si la masculin. La feminin, Romania a devansat in clasament pe Turcia si Bulgaria, iar la masculin s-a impus in fata Turciei si Croatiei. La juniori, la feminin a castigat Turcia, urmata de Bulgaria si Romania, iar la masculin, Turcia a fost urmata in clasament de Romania si Bulgaria. In clasamentul pe natiuni, Turcia a ocupat primul loc, cu 4 medalii de aur, 4 de argint si 2 de bronz, urmata de Romania, 3-3-3. AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Simona Arustei) Sursa foto: Federatia Romana de Atletism / facebook.com