Atletism: Romania, primul loc in clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor de la Istan...

Romania a ocupat primul loc in clasamentul pe medalii, sambata, la Campionatele Balcanice de atletism indoor rezervate seniorilor, de la Istanbul, cu 5 de aur, 5 de argint si 5 de bronz. Turcia a ocupat locul al doilea, cu 3-5-2, iar Bulgaria a completat podiumul, cu 3-3-4, etc. Atleti din 17 tari au participat la Balcaniada, iar 15 tari au reusit ca castige medalii. Romania a fost prima atat la feminin (3-2-2), cat si la masculin (2-3-3). Medaliile de aur au fost obtinute de Robert Parge la 400 m (47.28), stafeta masculina de stafeta 4x400 m (Cristian Radu, Alexandru Matei Branzea, Zeno Moraru, Robert Parge - 3:12.46), Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8.17), Florina Pierdevara la 800 m (2:05.83) si stafeta feminina 4x400 m (Marina Andreea Baboi, Florina Pierdevara, Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal - 3:47.89). Au cucerit medalii de argint Adrian Garcea la 3.000 m (8:09.32), Cosmin Ilie Dumitrache la 60 m garduri (7.95), Andrei Marius Gag la aruncarea greutatii (20,41 m), Angela Morosanu la saritura in lungime (6,41 m), iar Elena Andreea Panturoiu la triplusalt (13,63 m). Medalii de bronz au obtinut Cristian Radu la 400 m (48.12), Radu Daniel Ciobanu la 60 m garduri (8.03), Andrei Razvan Deliu la saritura cu prajina (5,10 m), Daniela Stanciu la saritura in inaltime (1,86 m), Lenuta Burueana la aruncarea greutatii (15,85 m). Alti cinci romani s-au clasat in imediata apropiere a podiumului, pe locul 4: Dorin Andrei Rusu la 1.500 m (3:54.57), Marina Andreea Baboi la 60 m (7.51), Sanda Belgyan la 400 m (56.04), Adela Paulina Baltoi la 1.500 m (4:30.75), Cristina Ioana Bujin la triplusalt (13,32 m), Ligia Damaris Bara la saritura in inaltime (1,83 m). Pe locul 6 s-au clasat Ioan Andrei Melnicescu la 60 m (6.87), Claudia Prisecaru la 3.000 m (9:37.78) si Cristi Nicusor Boboc la triplusalt (15,65 m), pe locul 7 au terminat Marian Oprea la triplusalt (15,22 m), Nicolae Coman la 800 m (1:51.44) si Ionela Denisa Luca la saritura cu prajina (3,80 m). Cristian Iulian Staicu a ocupat locul 9 la saritura in lungime (6,90 m), iar Dan Claudiu Lazarica s-a clasat pe aceeasi pozitie la saritura in inaltime (2,05 m). Camelia Florina Gal a fost descalificata in proba de 400 m. Romania a participat la competitia de la Istanbul cu 31 de atleti, 16 la masculin si 15 la feminin. AGERPRES (editor: Mihai tenea, editor online: Adrian Dadarlat)