Aur pentru boxul romanesc, in Armenia. Pugilistul Florin Ionita s-a clasat pe locul 1 la categoria 92 kg

Aur pentru boxul romanesc, in Armenia. Pugilistul Florin Ionita s-a clasat pe locul 1 la categoria 9...

Ionita, medaliat anul trecut cu argint la Europenele de tineret si cu bronz la Mondialele de tineret, a castigat la puncte, cu o decizie impartita, 4-1.In schimb, Arun Nicu Tudoroiu a obtinut medalia de argint, dupa ce a fost invins in finala cat. 63,5 kg de rusul Danil Belevitin, la puncte, cu 3-0.Tot miercuri, Mihaela Badescu si Amalia Nita au castigat medaliile de aur la Erevan.Mihaela Badescu a cucerit titlul continental la cat. 48 kg, dupa ce a obtinut o victorie prin decizie impartita in finala cu rusoaica Lia Patlai.Amalia Maria Nita, dubla campioana europeana de junioare, a invins-o la puncte in finala cat. 70 kg pe maghiara Nikolett Kovacs, cu 5-0.Diana Maria Tanasescu a obtinut medalia de argint la cat. 66 kg, dupa ce a fost invinsa la puncte (0-5) de frantuzoaica Maelys Richol in finala.Romania a incheiat Europenele de tineret cu 9 medalii, dintre care 3 aur, prin Mihaela Badescu (cat. 48 kg), Amalia Nita (cat. 70 kg) si Florin Ionita (92 kg), 2 de argint, prin Diana Maria Tanasescu (cat. 66 kg) si Arun Nicu Tudoroiu (cat. 63,5 kg), si 4 de bronz, pentru Crinuta Andra Nicole Sebe (cat. 63 kg), Maria Gheorghita Cimpoeru (cat. 75 kg), David-Angelo Teodosescu (cat. 80 kg) si Dumitrel Badea (cat. 86 kg).Romania a aliniat 23 de pugilisti la aceasta competitie, dintre care 13 la masculin si 10 la feminin, avand a doua delegatie ca marime, dupa Rusia (25 de sportivi).La intreceri au participat 275 de pugilisti din 29 de tari, 186 la masculin si 89 la feminin.