BREAKING NEWS: Simona Halep a castigat openul de la Bucuresti! Si-a invins adversara in 47 de minute

Simona Halep a întâlnit-o duminică, de la ora 16.10, pe Anastasija Sevastova din Letonia, locul 66 WTA şi cap de serie numărul 7. Românca s-a impus în primul set cu 6-0, în mai puțin de 20 de minute. Simona a prins curaj și a terminat setul doi

Simona Halep a câștigat al 13-lea titlu din carieră.

Halep era condusă de Sevastova cu 3-1 în întâlnirile directe, dar meciurile au avut loc în perioada 2009-2011.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 21.400 de dolari şi cu 180 de puncte WTA.

Câştigătoarea trofeului va primi 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat prima ediţie a turneului de la Bucureşti, cea din 2014, ea având în palmares 12 trofee WTA.