CRONICA DE MECI – Progresul Somcuta Mare, invinsa acasa de CA Oradea: 2-4, ca la teatru

FOTBAL – LIGA A III-A. Singura echipa maramureseana programata in etapa a 6-a a fost Progresul Somcuta Mare (Minaur Baia Mare are probeleme cu cazurile pozitive COVID-19 si meciurile sunt amanate). Progresul, care a revenit in aceasta editie de campionat dupa 18 ani in Liga a III-a (ultima participare pentru somcuteni fiind in sezonul 2001-2002, sub denumirea de Liber Humana Somcuta Mare), a jucat acasa tot cu o nou-promovata, Club Atletic (CA) Oradea.

&

Somcutenii au pornit din postura de favoriti, fiind pe locul 7, cu 3 puncte mai mult decat oaspetii lor, care venit si fara doi titulari (Sergiu Ciuocan si Daniel Stan, accidentati) si marcati de plecarea in aceasta saptamana a portarului titular, Debre Istvan (acesta era imprumutat pana in vara anului 2022 de la UTA, dar si-a reziliat contractul). In plus, oradenii nu avea nicio partida castigata in aceasta editie de campionat, fiind inaintea etapei pe locul 9 (penultimul), cu doar 2 puncte (din 4 meciuri, incheiate cu doua egaluri si doua infrangeri).

&

Socutenii, pregatiti de Cristian Bogdan (fostul secund a lui Dorin Toma la Minaur Baia Mare), cu un lot format din jucatori experimentati (Alexandru Lovasz, Bogdan Hausi, Tudor Balmos) si jucatori de perspectiva (Lorand Lang, Catalin Tututa, fostul ,,luceafar" Pavel Nemes), au deschis scorul in minutul 31, prin Tudor Balmos, din penalty. Oaspetii au egalat prin Alin Panti, in minutul 41, scor cu care s-a intrat la cabine.

&

Repriza a doua a fost nebunie, oradenii trecand in avantaj cu golul lui Alexandru Lezeu (min. 50), iar somcutenii au egalat dupa 6 minute, prin Bogdan Busica, bucuria gazdelor durand putin. Foarte putin. Respectiv, 2 minute, Cosmin Letan transformand un penalty pentru oradeni (in min. 58) si readucandu-i pe oaspeti in avantaj. Un avantaj care s-a majorat in minutele de prelungiri, dupa golul inscris de Victor Dobrescu (min. 90+1). Asa s-a scris istoria acestui meci: Progresul Somcuta Mare – CA Oradea 2-4 (1-1).