CSM Stiinta Baia Mare - CSA Steaua Bucuresti 35-19 (24-9)

CSM Stiinta Baia Mare a realizat eventul, dupa ce campioana in exercitiu si-a acontat si a doua competitie ca valoare din rugby-ul romanesc, Cupa Romaniei. Zimbrii lui Eugen Apjok au dispus in ultimul act, pe stadionul Olimpia din capitala, de CSA Steaua Bucuresti, cu scorul de 35-19 (24-9).

Bucurestenii au opus rezistenta pana la mijlocul primei reprize, cand se aflau in avantaj (3-9), pentru ca de aici incolo campioana sa nu mai dea nicio sansa adversarului. Pana la pauza CSM Stiinta a intors rezultatul si s-a desprins la 15 puncte 24-9. Repriza secunda s-a derulat la fel, astfel ca formatia din nordul tarii a castigat trofeul la o distanta de 16 lungimi, 35-19.

Cele mai importante momente ale jocului: Min. 7 Maravunawasawasa - lovitura de pedeapsa de la circa 22 de metri usor lateral stanga (3-0); Min. 12 Boldor - lovitura de pedeapsa de la 45 de metri zona centrala (3-3); Min. 16 Boldor - lovitura de pedeapsa 44 de metri lateral dreapta (3-6); Min. 23 Boldor - lovitura de pedeapsa din 16 metri usor lateral stanga (3-9); Min. 25 Tomane - eseu reusit in axul central (8-9); Min. 26 Maravunawasawasa - transformare eseu (10-9); Min. 32 Mareavunawasawasa - eseu izbutit pe zona centrala (15-9); Min. 33 Maravunawasawasa - lovitura de pedeapsa (17-9); Min. 35 Kisting - eseu reusit pe centru (22-9); Min. 35 Maravunawasawasa - transformare eseu (24-9); Min. 46 Tomane - cartonas galben pentru un placaj intarziat; Min. 52 Pana - cartonas galben; Min. 53 Maravunawasawasa - lovitura de pedeapsa 24 metri lateral dreapta (27-9); Min. 61 Vueti - eseu reusit pe flancul drept (24-14); Min. 62 Boldor - transformare eseu ratata; Min. 65 Popoaia - eseu izbutit pe partea stanga (32-14); Min. 66 Manole - transformare eseu ratata; Min. 70 Immelman - cartonas galben; Min. 70 Badalicescu - cartonas galben; Min. 71 Manole - lovitura de pedeapsa de la circa 30 de metri din axul central (35-14); Min. 73 Dumani Mtya - cartonas rosu, pentru o infractiune la Tangimana Fonovai; Min. 80 Boldor - eseu reusit in axul central (35-19); Min. 80 Boldor - transformare eseu ratata.

• CSM Stiinta Baia Mare: Popoaia, Botezatu, Tomane, Fakaosilea, Taliauli, Maravunawasawasa, Kisting, Pristavita, Cojocaru, Dugladze, Rosu, Danila - cpt., Dumani Mtya, Immelman, Bitsadze. Rezerve: Hartig, Dico, Muresan, Gradinaru, Alexe, tigla, Manole, Apostol. Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu. o Steaua Bucuresti: Lama, Porojan, Ionita, Fonovai, Popa, Boldor, Bartoli, Savin, Bardasu, Pataraia, Rusu, Tweddle, Stratila, Moyake, Vueti. Rezerve: Pana, Nere, Badalicescu, Lucaci, Butnariu, Surugiu, Plai, Vlaicu. Antrenori: Danut Dumbrava, Marcel Mihalache.
  • Arbitri: Alexandru Ionescu - Radu Petrescu, Cristian Serban (toti Bucuresti). Arbitru nr. 4: Cristian Teodor Rotaru (Bucuresti). Arbitru video: Robert Diaconescu (Navodari). Observator: Constantin Bonea (Bucuresti). (V. G).

The post CSM Stiinta Baia Mare - CSA Steaua Bucuresti 35-19 (24-9) first appeared on Informatia Zilei.