Cu cine joaca Simona Halep in sferturi la Australian Open 2020! S-a stabilit cine va fi adversa din...

Simona Halep isi continua parcursul catre fazele finale de la Australian Open 2020, primul Grand Slam al anului 2020. In optimile de finala, favorita 4 de la Melbourne a trecut de belgianca Elise Mertens (17 WTA), scor 6-4, 6-4.

UPDATE, ora 06:30 / Anette Kontaveit va fi adversara Simonei Halep din sferturile de finala de la Australian Open 2020. Jucatoarea din Estonia, favorita numarul 28, a obtinut calificarea dupa ce a invins-o in trei seturi pe Iga Swiatek, scor 6-7 (4), 7-5, 7-5.

Cu cine joaca Simona Halep in sferturi la Australian Open 2020

Pentru un loc in careul de asi de la Australian Open, Simona Halep o va infrunta pe castigatoarea partidei Anett Kontaveit (31 WTA, Estonia) – Iga Swiatek (56 WTA, Polonia).

Simona Halep le conduce pe cele doua posibile rivale de la Melbourne la meciurile directe jucate pana in prezent in circuitul mondial.

Simona Halep, niciun set pierdut contra lui Kontaveit

Anett Kontaveit, una dintre jucatoarele noului val al tenisului mondial feminin, are un Australian Open 2020 excelent, cu meciuri foarte bune.

In turul 3, jucatoarea de 24 de ani din Estonia a produs una dintre marile surprize ale acestui sezon de la Melbourne, trecand de locul 7 WTA, Belinda Bencic, cu un incredibil 6-0, 6-1 in doar 50 de minute.

Impotriva Simonei Halep, Kontaveit nu a avut replica in cele doua partide disputate pana acum in circuitul WTA, pierzand de fiecare data cu 0-2 la seturi.

Primul lor meci s-a disputat la Miami in 2017. Simona Halep s-a impus atunci cu 6-3, 6-0. Apoi, in acelasi sezon, la Roma, in sferturile de finala, Kontaveit s-a inclinat cu 2-6, 4-6.

• 14 WTA a fost cea mai inalta pozitie ocupata de Anett Kontaveit in clasamentul mondial
  • 1 titlu WTA a castigat Kontaveit in cariera

Iga Swiatek, distrusa de Halep la Roland Garros 2019

Pustoaica de 18 ani din Polonia a avut un Roland Garros 2019 foarte bun. Totul s-a incheiat pentru ea in 16-imi, acolo unde a dat piept cu Simona Halep.

Una dintre favoritele turneului parizian, Halep a trecut cu 6-1, 6-0 de revelatia tenisului din Polonia, dupa doar 45 de minute de joc.