CUPELE EUROPENE – Minaur pierde la 4 goluri meciul tur din EHF European Cup cu Partizan Belgrad, ins...

EHF EUROPEAN CUP. Sambata, 27 noiembrie, de la ora 22.00 (ora Romaniei), la Sportski Centar Vozdovac din Belgrad (Serbia), in meci contand ca prima mansa din turul III al EHF European Cup la handbal masculin, RK Partizan Belgrad a castigat, cu 30-26 (15-13), meciul cu HC Minaur Baia Mare.

&

Partida, arbitrata de cuplul bulgar Georgi Doychinov si Yulian Goretov, a fost dominata de sarbi datorita eficientei principalilor tragatori, Nemanja Zivkovic si Uros Kojadinovic, dar mai ales a inspiratiei portarului Andrej Trnavac, care a avut un procentaj aproape incredibil de parade salvatoare: 34,21% (practic, din 3 suturi ale baimarenilor, Trnavac a aparat unul). Statistic (argument pentru victoria sarbilor): Partizan a avut o eficienta a suturilor (adica raportul dintre suturi si goluri) de 58%, fata de 52% Minaur.

&

Minaur a reusit in prima repriza sa faca fata iuresului perpetuu al sarbilor, intrand la cabine cu un declaj de doar 2 goluri (15-13), insa in repriza a doua In ultimele 10 minute ale meciului s-a intrat cu o diferenta de 5 goluri in favoarea gazdelor (25-20). Dupa alte 5 minute, diferenta era de 6 goluri (29-23), iar in ultimele minute ale meciului Vujovic se trezeste si marcheaza pe gol dupa gol, tinand partida retur deschisa calificarii. Scor final: 30-26, iar calificarea ramane deschisa.

&

Pentru Minaur Baia Mare au inscris: Vujovic si Cabut (cate 7 goluri), Buzle (4 goluri), Kotrc (3 goluri), Nagy (2 goluri) Teca, Vujic si Da Silva Molllino (cate 1 gol) – o remarca pentru portarul Barna Buzogany, cu 9 parade salvatoare, procentaj 32,14%. De la Partizan Belgrad s-au remarcat portarul Trnavac (13 parade salavatoare, procentaj 34,21%!), Kojadinovic (7 goluri), Zivkovic (6 goluri), Micic si Petric (cate 4 goluri).