DUPA SHARAPOVA Sportiva spaniola Garbine Muguruza, locul 3 mondial, a fost invinsa, sambata, de jucatoarea americana Sachia Vickery, in turul doi de la Indian Wells, turneu de categorie Premier Mandatory. Vickery, locul 100 mondial, s-a impus, scor 2-6, 7-5, 6-1, dupa doua ore si 12 minute de joc.

Garbine Muguruza era pe partea de tablou a Simonei Halep la Indian Wells, iar cele doua s-ar fi putut intalni in semifinale.

Adversara-surpriza pentru Simona, in urmatorul meci la Indian Wells. Sunt insa si alte surprize mari in partea de tablou in care joaca Simona Halep. Sportiva din Romania si-a aflat adversara din urmatorul meci pe care il va juca la Indian Wells. Pare o partida facila pentru Simona, pentru ca nr. 1 mondial o va avea de infruntat pe o jucatoare aflata pe locul 165 WTA. Avantajul acesteia din urma este ca se afla ,,acasa". Caroline Dolehide a reusit sa o elimine pe experimentata Dominica Cibulkova.

Britanica Johanna Konta, locul 11 WTA si cap de serie numarul 11, a fost invinsa, vineri, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, de sportiva ceha Marketa Vondrousova, locul 54 de WTA, in turul al doilea al turneului de categorie Prmier Mandatory de la Indian Wells. Jucatoarea de 18 ani s-a impus dupa un meci care a durat doua ore si 15 minute. Konta era pe partea de tablou a Simonei Halep si ar fi putut juca impotriva romancei in sferturi.

&

In alt meci de pe partea de tablou a Simonei Halep, poloneza Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA si cap de serie numarul 31, a fost eliminata de japoneza Naomi Osaka, locul 44 WTA, scor 6-3, 6-2, in 91 de minute. Osaka trecuse in primul tur de rusoaica Maria Sarapova, locul 41 WTA, care, de altfel, a anuntat a anuntat ca a incheiat colaborarea cu antrenorul olandez Sven Groeneveld dupa mai bine de patru ani. Rusoaica, suspendata pentru dopaj timp de aproape un an, a revenit anul trecut in competitie, dar nu are rezultate notabile in ultima perioada.

O alta favorita de pe jumatatea de tablou a Simonei, rusoaica Svetlana Kuzentova, locul 18 WTA si cap de serie numarul 19, a fost intrecuta de Arina Sabalenka din Belarus, locul 63 WTA, cu 6-4, 6-3, in 73 de minute.

The post DUPA SHARAPOVA – Muguruza, Konta, Radwanska, Kuznetova si Cibulkova eliminate la Indian Wells! appeared first on actualmm.ro.