E IN TURUL TREI – Simona Halep a trecut de Kristyna Pliskova la Indian Wells

E IN TURUL TREI Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la Indian Wells, dupa 6-4, 6-4 cu Kristyna Pliskova. Jucatoarea noastra a avut un debut dificil de meci si a fost dominata la inceput de loviturile tari ale adversarei.

E IN TURUL TREI Pliskova a reusit prima break-ul, Halep a raspuns cu rebreak, dar sportiva ceha a s-a distantat din nou si a facut 3-1. Halep a egalat la 3 si, dupa ce a cedat pe serviciul adversarei, 3-4, a luat jocul pe cont propriu, impunandu-se in cele din urma cu 6-4, dupa 38 de minute de joc.

Halep a inceput excelent setul al doilea, insa lucrurile s-au complicat pe parcurs pentru Simona. Pliskova a revenit de la 0-3 si a egalat neasteptat: 3-3. Halep a izbutit un break extrem de important, apoi s-a distantat la 5-3 si a inchis meciul, cu acelasi scor din primul set, 6-4, dupa o ora si 15 minute de la startul partidei.

Incurajata de multi fani romani, Halep a facut spectacol la debut si s-a calificat in turul al treilea, insa Kristyna Pliskova i-a pus probleme. Simona a fost sustinuta azi noapte inclusiv de Nadia Comaneci si de Florin Segarceanu, capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Romaniei.

„Turneul acesta este unul special pentru mine, deoarece l-am castigat si am amintiri de neuitat din 2015. Nu a fost usor, asta pentru ca Pliskova a servit foarte bine si a lovit puternic, obligandu-ma sa ma retrag. Ma asteptam sa fie dificil meciul cu Kristyna si sunt cu adevarat fericita. Am sansa sa joc din nou pe acest teren superb.

Sunt pregatita sa muncesc pentru fiecare meci, sa lupt si sa fiu la fel de agresiva. A fost o zi frumoasa pentru mine! Le multumesc fanilor romani pentru ca ma sustin de fiecare data. De cate ori aud ca sunt numarul 1 ma emotionez, e un vis devenit realitate”, a spus Halep, dupa succesul din turul al doilea de la Indian Wells.

In turul urmator de la Indian Wells, Simona Halep va evolua impotriva Carolinei Dolehide, jucatoare din America, beneficiara a unui wild card, care a trecut in mod surprinzator de Dominika Cibulkova.

Simona Halep a castigat editia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminata in turul al treilea de Kristina Mladenovic.

The post E IN TURUL TREI – Simona Halep a trecut de Kristyna Pliskova la Indian Wells appeared first on actualmm.ro.