EMOTII PENTRU GLEZNA Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat in turul secund la Australian Open, la capatul unei partide cu emotii. Reprezentanta noastra s-a impus cu 7-6, 6-1 in duelul cu favorita gazdelor, Destanee Aiava.

Ceea ce se anunta o partida foarte usoara, in conditiile in care adversara ocupa locul 193 WTA, s-a transformat intr-o partida problematica pentru marea noastra campioana. Dupa ce in primul set nu a intrat in ritmul partidei decat pe final, in mansa secunda Simona a calcat stramb si s-a accidentat. Cu glezna bandajata, constanteanca a continuat si a etalat un joc bun. Totusi, exista semne de intrebare cu privire la conditia ei medicala.

Halep (26 ani), care anul trecut nu a reusit sa treaca de primul tur la primul turneu de Grand Slam al anului, a obtinut victoria dupa o ora si 51 de minute de joc in fata unei adversare de 17 ani, care ocupa locul 193 in clasamentul mondial.

Sportiva noastra s-a accidentat la glezna stanga in debutul setului doi, a primit ingrijiri medicale, insa a reusit sa continue partida.

“A fost greu, dar am luptat si am reusit sa revin. Nu am inceput deloc bine meciul, insa cu trecerea timpului m-am relaxat si am gasit loviturile castigatoare. Am luptat sa revin si mi-am spus ca nu trebuie sa pierd niciun punct si sa cred ca pot castiga. Am facut tot ce am putut, in setul secund am fost speriata un pic din cauza accidentarii, dar apoi am reusit sa deschid terenul mai bine. Sunt putin ingrijorata, pentru ca am mai avut accidentari la glezna. Trebuie sa fac ceva ca sa ma recuperez”, a declarat Simona Halep, la Eurosport, dupa meci.

“A fost o atmosfera frumoasa, chiar daca fanii au fost de partea ei. E de inteles, multumesc ca ati venit. A fost o placere sa revin pe terenul central si sa castig primul meci.”, a mai spus Simona.

In turul secund, Halep o va intalni pe Eugenie Bouchard, care a trecut in minimum de seturi, scor 6-3, 7-6, de Dodin. Pana acum, canadianca i-a iesit de trei ori in cale Simonei, sportiva noastra impunandu-se de doua ori. Singura victorie a lui Genie a venit in 2014, in semifinalele de la Wimbledon.

Halep este a treia reprezentanta a Romaniei calificata in turul al doilea la Australian Open, dupa Irina Begu si Sorana Cirstea. Mihaela Buzarnescu si Monica Niculescu au pierdut in primul tur, iar Ana Bogdan o va infrunta marti pe Kristina Mladenovic (Franta), in alt meci din runda inaugurala.

Si Sorana

Sorana Cirstea s-a calificat in turul 2 de la Australian Open, dupa ce a trecut cu 5-7, 6-4, 6-3, de Zarina Dias. Romanca, care a ratat sase mingi de meci, a inceput bine meciul, a condus cu 2-0, dar a fost egalata, 2-2, iar apoi s-a mers cu serviciul pana la 5-4 pentru Sorana, insa Dias a luat ultimele trei game-uri ale setului si s-a impus cu 7-5.

In actul secund, Cirstea a rupt echilibrul la 3-3, cand a reusit doua game-uri la rand (5-3), si-a pierdut serviciul, dar a castigat setul cu 6-4, gratie unui break.

Sorana Cirstea a dominat setul decisiv, in care a avut 4-1, 5-2 si a incheiat conturile, cu 6-3, la a saptea minge de meci, salvand in ultimul game si doua mingi de break.

Sorana a reusit 6 asi, a facut 3 duble greseli, in timp ce adversara a avut 6 duble greseli. Cirstea a avut 45 de lovituri direct castigatoare, fata de 35 reusite de Zarina Dias.

Sorana Cirstea (27 ani, 36 WTA), victorioasa dupa doua ore si 19 minute, fusese invinsa de Zarina Dias (24 ani, 60 WTA) in singura lor confruntare, in 2014, in calificari la Wuhan, cu 7-6 (1), 6-4.

Romanca si-a asigurat 80.000 de dolari australieni si 70 de puncte WTA, iar in turul secund o va infrunta pe cehoaica Lucie Safarova, care s-a impus cu 7-5, 6-3 in fata australiencei Ajla Tomljanovic.

Safarova (30 ani, 29 WTA) are 4-1 in meciurile directe cu Sorana, pe care a invins-o in 2008 in primul tur la Miami, cu 6-1, 7-5, in 2011 in sferturi la Linz, cu 7-5, 6-2, in 2013, in optimi la Charleston, cu 6-3, 5-7, 6-1, si in 2014 in primul tur la Montreal, cu 6-4, 6-2.

Cirstea a obtinut singura victorie cu Safarova, in 2008, in primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 6-2.

The post EMOTII PENTRU GLEZNA – Accidentata, Simona Halep a reusit victoria in primul tur la Australian Open appeared first on actualmm.ro.