Euro 2016 – Islanda a obtinut prima victorie din istorie la CE si se califica in optimi

Echipa națională a Islandei a învins cu scorul de 2-1 (1-0), selecționata Austriei într-un meci disputat miercuri, pe Stade de France din Saint-Denis, în cadrul Grupei F a EURO 2016.

Islanda a obținut astfel prima victorie din istoria sa la un turneu final, aceasta aducându-i și calificarea în optimile de finală ale EURO 2016 de pe locul doi al grupei F. Neînvinși în această grupă, nordicii vor întâlni în optimi prima reprezentativă a Angliei, în timp ce austriecii părăsesc competiția.

Selecționata Islandei a început în forță partida, iar în minutul 2 a avut prima mare ocazie. Johann Gudmundsson a șutat puternic de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a lovit bara din stânga a porții apărate de Almer.

În continuare islandezii au presat, creându-și oportunități de a înscrie prin Bjarnason și Arnason, iar în minutul 18 au reușit să deschidă scorul. Jon Dadi Bodvarsson a înscris cu un șut din interiorul careului în urma unei pase cu capul primite de la Arnason.

Conduși pe tabela de marcaj, austriecii au încearcat să preia controlul jocului, dar prima ocazie importantă o au abia în minutul 29, când Arnautovic șutează de la aproximativ 16 metri, însă portarul Halldorsson reușește să prindă mingea în doi timpi.

Șapte minute mai târziu Austria a beneficiat de o lovitură de la unsprezece metri acordată de arbitrul Szymon Marciniak pentru o ținere în careu a lui Skulason asupra lui Alaba. Aleksandar Dragovic ratează însă penalty-ul, șutând în bara stângă a porții islandeze.

Pauza meciului îi găsește pe austrieci tot în atac, dar portarul islandez respinge miraculos de sub bară un șut puternic al lui Julian Baumgartlinger.

Selecționerul Austriei, Marcel Koller, a făcut o schimbare inspirată în debutul reprizei secunde introducându-l în teren pe Alessandro Schopf. Acesta avea să înscrie golul egalării pentru Austria în minutul 60 cu un șut din interiorul careului în urma unei acțiuni personale.

Islanda a încearcat să dea replica pe contraatac, iar în minutul 65 Gylfi Sigurdsson a ratat o bună șansă de a-și readuce echipa în avantaj, șutul său fiind respins de portarul Austriei.

Pe final, Islanda nu își mai propune decât să conserve scorul de egalitate de pe tabelă, dar cu toate acestea, profitând de precipitarea austriecilor reușește să mai înscrie o dată prelungirile partidei. În minutul 90+4 Arnor Ingvi Traustason a dat lovitura de grație după o pasă a lui Elmar Bjarnason și a adus Islandei prima victorie la un turneu final din istorie.

Omul meciului a fost desemnat fundașul central al Islandei Kari Arnason, atât pentru evoluția sa din apărare, cât și pentru pasa de gol oferită în minutul 18 colegului său Bodvarsson.

Islanda — Austria 2-1 (1-0)

Au marcat: Jon Dadi Bodvarsson (18), Arnor Ingvi Traustason (90+4), respectiv Alessandro Schopf (60)
Aleksandar Dragovic (Austria) a ratat un penalty în minutul 37.
Saint-Denis, Stade de France: 68.714 spectatori
EURO 2016 — Grupa F

Islanda: 1. Hannes Halldorsson — 2. Birkir Scvarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson, 23. Ari Skulason — 7. Johann Gudmundsson (5. Sverrir Ingason), 17. Aron Gunnarsson (C), 10. Gylfi Sigurdsson, 8. Birkir Bjarnason — 15. Jon Dadi Bodvarsson (18. Elmar Bjarnason, 71), 9. Kolbeinn Sigthorsson (21. Arnor Ingvi Traustason, 80). Selecționeri: Lars Lagerback, Heimir Hallgrimsson.
Rezerve neutilizate: 12. Ogmundur Kristinsson, 13. Ingvar Jonsson — 3. Haukur Heidar Hauksson, 4. Hjortur Hermannsson, 16. Runar Mar Sigurjonsson, 19. Hordur Magnusson, 20. Emil Hallfredsson, 22. Eidur Gudjohnsen

Austria: 1. Robert Almer — 3. Aleksandar Dragovic, 15. Sebastian Prodl (18. Alessandro Schopf 46), 4. Martin Hinteregger, 5. Christian Fuchs (C) — 6. Stefan Ilsanker (21. Marc Janko, 46), 14. Julian Baumgartlinger — 17. Florian Klein, 8. David Alaba, 7. Marko Arnautovic — 20. Marcel Sabitzer (22. Jakob Jantscher, 78). Selecționer: Marcel Koller.
Rezerve neutilizate: 12. Heinz Lindner, 23. Ramazan Ozcan — 2. Gyorgy Garics, 9. Rubin Okotie, 10. Zlatko Junuzovic, 11. Martin Harnik, 13. Markus Suttner, 16. Kevin Wimmer, 19. Lukas Hinterseer, 21. Marc Janko.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenți: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz; arbitri adiționali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial; arbitru de rezervă: Mark Clattenburg.
Cartonașe galbene: Skulason (36), Sigthorsson (51), Arnason (78), Halldorsson (82) / Janko (70).