EURO 2016. Portugalia s-a calificat in semifinale, dar a primit vesti proaste de la UEFA

Procedura împotriva federaţiei poloneze este pentru aruncarea de torţe, incidente ale fanilor şi întârzierea loviturii de începere.

Federaţia portugheză este acuzată pentru invazia terenului de către suporteri şi aruncarea de torţe, conform news.ro.

Cazurile vor fi analizate de Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA la 21 iulie.

Echipa naţională a Portugaliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Franţa, după ce a învins, joi, la Marsilia, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, reprezentativa Poloniei, în sferturile de finală ale competiţiei.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Polonezii au deschis scorul prin Lewandowski, în minutul 2, portughezii reuşind egalarea prin Renato Sanches, în minutul 33.

La loviturile de departajare pentru portughezi au marcat Ronaldo, Renato Sanches, Moutinho, Nani şi Quaresma. Pentru polonezi au înscris Lewandowski, Milik şi Glik, iar Blaszczykowski a ratat.