FOTBAL – Minaur Baia Mare a invins la limita Fotbal Comuna Recea, in meciul tur al barajului pentru...

LIGA A II-A. Astazi, 5 august, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare (transformat de ploaie intr-o "orezarie", adaptata mai degraba la meciurile de polo, decat de fotbal), CS Minaur Baia Mare a castigat la limita, 2-1 (1-0), meciul tur al barajului pentru promovarea in Liga a II-a, cu ACS Fotbal Comuna Recea.

&

S-a jucat cum s-a putut, iar organizatorii au incalcat legea cum au putut, la inceputul meciului fiind pe stadion peste 200 de persoane. Apoi a venit niste politie, care "n-a intocmit INCA procesul verbal, urmand sa analizeze imaginile video, iar o parte din persoanele prezente in tribuna au fost deja legitimate, altele fiind in curs de identificare" (puteti sa radeti), a mai venit niste ploaie, ziceam, si s-a jucat in liniste)…

&

Minaur Baia Mare, mare favorita la promovare – de fapt, "marii" politicieni pesedisti Catalin Chereches si Gabriel Valer Zetea, a pecetluit soarta barajului, promavata trebuind sa fie echipa baimareana -, a intrat mai bine in meci si a dechis scorul in minutul 16, in urma unei actiuni personale a fostului jucator de Liga Nationala Cristi Bud. Cei din Recea se trezesc dupa gol, isi amintesc ca erau liderii seriei a V-a si forteaza egalarea insa pana la pauza Teut, Balha si Rus nu reusesc golul.

&

In repriza a doua, dominata de o ploaie torentiala care a transformat terenul intr-o orezarie, Lemac inscrie in minutul 67 si duce Minaur in avantajul stabilit de sefii pesedistilor locali. Pe final de meci, insa, targumureseanul Florin Andrei, caruia parea ca nu i-a spus nimeni ca Minaur trebuie sa se califice, fluiera penalty pentru oaspeti si portarul golgheter Alin Bota se incapataneaza sa tina suspansul promovarii pana duminica, 9 august, la meciul retur de la Recea, inscriind in minutul 84 in poarta lui Balazs Dombradi.

&

Meciul se termina umed si cu 2-1 pentru baimareni, insa meciul decisiv se disputa duminica, 9 august, de la ora 17.30, pe terenul celor de la Recea carora, in pofida celor stabilite de pesedisti, le ajunge o victorie cu 1-0.

&

Antrenorul Dorin Toma (CS Minaur Baia Mare) a inceput meciul cu urmatorul 11: Dombradi – Durus (cpt), Cordos, Simion, Pamfile, Ster, Zasavitchi, Piper, Tututa, Bud, Batin. In replica, cuplul de baimareni care antreneaza echipa din Recea, Ciprian Danciu si Ovidiu Mic, i-au trimis in teren pe Bota (cpt) – Szecui, Oita, Urs, Potcoava, Micas, Rus, Chinde, Teut, Oltean, Balha.