Fotbal: Tatarusanu, vazut de presa drept cel mai bun jucator al lui AC Milan in meciul cu Inter

Ciprian Tatarusanu a fost vazut de presa italiana drept cel mai bun jucator al lui AC Milan in meciul de marti cu Inter Milano, pierdut cu 2-1 de echipa sa in sferturile de finala ale Cupei Italiei, informeaza TuttoMercatoWeb, care i-a dat nota 7,5 portarului roman. Titular in conditiile in care Gianluigi Donnarumma a fost suspendat, "Tatarusanu a raspuns din nou prezent", noteaza site-ul citat. "Nu este Donnarumma, dar nimeni nu observa asta", scrie La Gazzetta dello Sport, care i-a dat nota 8. Romanul este laudat si de Corriere dello Sport, care l-a notat cu 7,5 si a scris: "Daca nu ar fi fost infrangerea, ar fi fost noaptea sa, interventii salvatoare repetate." Tuttosport (nota 7,5) considera ca interventia cu piciorul din prima repriza a fost demna de un portar de hochei, iar Corriere della Sera (nota 7) numara cel putin cinci parade decisive ale lui Tatarusanu. Milan a condus cu 1-0 la pauza, gratie golului marcat de suedezul Zlatan Ibrahimovic (31), insa Inter a restabilit egalitatea in repriza secunda, prin belgianul Romelu Lukaku, care a transformat un penalty (71), iar apoi a dat lovitura in finalul jocului, prin danezul Christian Eriksen, autorul golului victoriei in urma unei lovituri libere (90+7). AC Milan a evoluat in inferioritate numerica din minutul 58, dupa ce Ibrahimovic a vazut al doilea cartonas galben, fiind eliminat. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu, editor: Adrian Dragut, editor online: Gabriela Badea) Citeste si: * Fotbal: Cupa Italiei - Ciprian Tatarusanu, titular la AC Milan in partida cu Inter Milano (1-2)