FOTBAL – Viitorul Ulmeni a promovat in Liga a 3-a

Sâmbătă, 25 iunie, pe terenul din Plopeni, Sălaj, s-a jucat manșa retur din barajul de promovare pentru Liga a 3-a. Viitorul Ulmeni a jucat în deplasare la campioana Sălajului, Unirea Mirșid, maramureșenii impunându-se cu 7-0 (3-0), promovând astfel în Liga a treia. În tur, Viitorul Ulmeni s-a impus la limită, scor 1-0, pe teren propriu.

Pe stadionul comunal din Popeni, Unirea Mirşid a suferit cea mai drastică înfrângere din actualul sezon, scor 0-7, în faţa echipei Viitorul Ulmeni.
Prima ocazie clară de gol a aparţinut echipei gazdă. În minutul 14 Florin Pop a trimis o degajare de la 45 de metri direct spre vinclul porţii adverse, dar portarul Viitorului a respins cu greu balonul în afara terenului.
La numai opt minute de la ratarea lui Pop, în min.22, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul cu un şut la colţul lung, iar în min. 34 scorul a devenit 0-2, iar până la finalul reprizei oaspeţii au mai marcat odată, în min.39 şi au intrat la cabine la adăpostul a trei goluri.
Imediat după reluarea jocului oaspeţii au reuşit să mai puncteze odată pentru 0-4, iar în minutul 65 Bogdan Houşi a executat o lovitură liberă de la 11 metri apărată de Marcel Petcu.
Chiar dacă situaţia calificării era decisă, oaspeţii nu au renunţat la faza de atac şi până la finalul jocului au mai punctat de 3 ori, în minutele 71, 78 şi 84, administrând echipei din Mirşid cea mai drastică înfrângere din acest sezon.

Au marcat: Dănut Sabau (min. 22), Marius Feraru (min. 34 şi 50), Sergiu Chiorean (min. 39), Dumitru Morar (min. 71 si 84) şi Alexandru Ignat (min 78)

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenţi: Sebastian Pantea şi Alina Mihoc (ambii din Arad);
Observatori: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa – Bistriţa Năsăud) şi Viorel Vancea (Oradea – Bihor).