HANDBAL – CS Minaur, trei victorii din trei posibile la turneul amical

HANDBAL După ce sâmbătă, 3 septembrie, a câștigat fără drept de apel confruntările cu Crișul Chișineu-Criș și CSU Oradea, scor 57-23, respectiv 41-25, duminică, 4 septembrie, în ultimul meci împotriva echipei CSU Reșița, sportivele antrenate de Simona Maior-Pașca și Ioana Marta au învins cu 30-21, după ce la pauză avantajul era de doar trei goluri.

HANDBAL  CS Minaur a început perfect meciul, marcând primele patru goluri ale întâlnirii (min. 7), diferența mărindu-se la 6 goluri (scor 7-1) patru minute mai târziu.

Oaspetele s-au apropiat la 7-4 la mijlocul primei reprize, însă pentru puțin timp, echipa noastră dublându-și avantajul cu opt minute înainte de finalul primei reprize, scor 13-7. La pauză, CS Minaur a intrat la vestiare cu trei goluri în avantaj, scor 15-12.

Imediat după reluare, CS Minaur s-a distanțat la zece goluri, scor 23-13, după ce a marcat cinci goluri consecutive (min. 41), această diferență păstrându-se până spre finalul partidei. CS Minaur a învins cu 30-21 și câștigă astfel turneul amical.

CS Minaur: Claudia Cetățeanu, Andreea Năstasa – Bianca Zegrean (7 goluri), Jenica Rudics (6), Daian Gaiu (4), Cristina Andrița (4), Andreea Teckar (2), Oana Bidașcu (2), Alexandra Pricop (1), Iulia Bledea (1), Maria Gherman (1), Raluca Mihai (1), Paula Popeanu. Antrenoare: Simona Maior-Pașca și Ioana Marta.

CS Minaur începe sezonul 2016/2017 de Divizia A în deplasare la CSS Caracal. A doua etapă, fetele antrenate de Simona Maior-Pașca și Ioana Marta vor evolua tot în deplasare, la Crișul Chișineu-Criș, pentru ca primul meci de pe teren propriu să îl dispute în etapa cu numărul trei, CS Minaur urmând să primească vizita echipei CSM Slatina.