Handbal masculin: Steaua a castigat dramatic derby-ul cu Dinamo

CSA Steaua Bucuresti a invins-o dramatic pe CS Dinamo Bucuresti, cu scorul de 27-26 (15-14), miercuri, la Chiajna, intr-un meci din etapa a 8-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Campioana en titre a suferit prima infrangere in acest sezon, dupa 7 victorii consecutive in campionat, una in Supercupa Romaniei, trei victorii si un egal in Liga Campionilor. Krsto Milosevic a marcat golul victoriei Stelei in ultimele secunde ale partidei. Dupa un inceput echilibrat, Dinamo s-a desprins la 11-6 (min. 17), dar Steaua a revenit si a egalat, 12-12 (25), intrand la pauza cu un avantaj minim 15-14. Dupa pauza, Steaua a avut trei goluri in plus, 20-17 (43), dar meciul a ramas echilibrat si Dinamo a condus cu 25-24 (55), iar apoi a egalat la 26-26 (60), inaintea ca Milosevic sa marcheze golul victoriei. Pentru Steaua au inscris Krsto Milosevic 7 goluri, Nemanja Grbovic 6, Gabriel Florea 5, Javier Humet 5, Andrei Mihalcea, Valadao Gama Guilherme, Gabriel Burlacu si Joao Pedro Francisco Da Silva, cate un gol. Golurile dinamovistilor au fost marcate de Amine Bannour 11, Ante Kuduz 5, Razvan Gavriloaia 3, Mihai Asoltanei 2, Mohamed Mamdouh Hashem Shebib 2, Jakov Vrankovic 1, Kamel Alouini 1, Dan Savenco 1. CS Dinamo ocupa primul loc, cu 21 puncte (8 jocuri), urmata de CS Minaur Baia Mare, 19 p (7 j), AHC Potaissa Turda, 16 p (7 j), CSA Steaua, 16 p (8 j), CSM Focsani 2007, 13 p (7 j), etc. AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Ady Ivascu) Sursa foto: Steaua Bucuresti Handbal / Facebook