Hochei: SC Miercurea Ciuc, calificata in finala competitiei Erste Liga

SC Miercurea Ciuc s-a calificat în finala competiţiei regionale de hochei pe gheaţă Erste Liga, vineri, după o victorie dramatică obţinută în faţa formaţiei ungare UTE, cu scorul de 5-4 (1-2, 2-1, 1-1, 0-0, 1-0), după două reprize de prelungiri, pe Patinoarul ''Vakar Lajos'', în al şaselea meci din semifinală.

Harghitenii au câştigat seria cu scorul de 4-2 la general, sistemul de desfăşurare fiind cel mai bun din şapte partide.

Oaspeţii au condus cu 3-1 în acest meci, Sport Club a punctat de trei ori la rând, UTE a egalat, 4-4, dar Tihamer Becze a semnat golul victoriei (84:47). Pentru ciucani au mai marcat Hugo Gecse (10:08), Vadim Krasnoslobodţev (31:13), Radim Valchar (39:59) şi Andrei Taratuhin (46:47). Golurile echipei budapestane au fost reuşite de Andrej Hebar (09:44), Anze Ropret (19:55), Peter Huba (23:11), Ferenc Kocsis (47:08).

În finală, SC Miercurea Ciuc o va înfrunta pe FTC-Telekom Budapesta. Primele două meciuri vor avea loc la Budapesta, pe 26 şi 27 martie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.