Lacina Traore, primul gol in campionat pentru CFR Cluj dupa noua ani! Ultimul a fost marcat tot impo...

Lacina Traore a marcat primul gol pentru CFR Cluj de la revenire. Varful din Costa de Fildes a deschis scorul pentru formatia lui Dan Petrescu in minutul 71 al duelului cu Universitatea Craiova din etapa a 13-a din Casa Pariurilor Liga 1. Ultimul gol reusit de Traore in campionatul din Romania dateaza din 3 decembrie 2010, cand marca in poarta unei alte formatii din Banie, FC Universitatea, antrenata de Victor Piturca.

Lacina Traore, primul gol pentru CFR de la revenire

Lacina Traore a reusit primul gol in aceasta stagiune pentru CFR Cluj in partida cu Universitatea Craiova, deschizand scorul in minutul 71 cu o executie plasata din interiorul careului de 16 metri. Atacantul ivorian, ce a mai jucat la formatia din Gruia in perioada iulie 2008 – februarie 2011, a reusit astfel prima reusita in tricoul formatiei antrenate in prezent de Dan Petrescu dupa aproape noua ani.

Ultima data cand Lacina Traore si-a trecut numele pe lista marcatorilor intr-un meci al celor de la CFR Cluj a fost in luna decembrie a anului 2010. Atunci, formatia din Gruia invingea pe teren propriu, scor 2-1, o alta formatie din Craiova, cea patronata de Adrian Mititelu, antrenata de acelasi Victor Piturca.

Lacina Traore a marcat ultima data pentru CFR in urma cu noua ani. Sursa Foto: Sportpictures

Atacantul ivorian a plecat de la CFR Cluj la doar cateva luni dupa golul reusit impotriva Craiovei, semnand cu formatia rusa Kuban Krasnodar, unde antrenor era Dan Petrescu. Dupa experiente mai putin reusite la Anzhi, Monaco, Everton, Sporting Gijon sau Ujpest, Lacina Traore a revenit in aceasta vara la CFR Cluj.