LIVE BLOG La Liga etapa a 9-a. Program, rezultate, clasament, informatii de ultima ora. Real Madrid,...

Vineri, 18 octombrie, sambata, 19 octombrie si duminica, 20 octombrie, sunt cele trei zile in care ne vom reintalni cu fotbalul spaniol in cadrul unei noi etapa din La Liga, runda cu numarul 9. Nu avem insa decat un singur meci din lumea buna, Atletico Madrid – Valencia, confruntare cu vechi traditii.

UPDATE, 19 octombrie, ora 22:10 / Mallorca a deschis scorul in confruntarea cu Real Madrid. Lago Junior a marcat in minutul 7 al partidei.

UPDATE, 19 octombrie, ora 19:46 / Rezultatele meciurilor de sambata

Sambata:

Eibar – Barcelona 0-3 (Griezmann 13, Messi 58, Suarez 66)

Atletico Madrid – Valencia 1-1 (Diego Costa 36 penalty / Dani Parejo 82)

Getafe – Leganes 2-0 (Angel 64, 84)

Mallorca – Real Madrid 1-0 (min.7)

UPDATE 19 ocombrie, ora 15: 45/ Barcelona a castigat partida din deplasarea cu Eibar cu 3-0. A fost prima data in noul sezon din La Liga cand tripleta catalana ,,MSG" a functionat fara greseala. Griezmann a deschis scorul in minutul 13, Lionel Messi a facut 2-0 in minutul 58, iar Luis Suarez a inchis tabela de marcaj.

&

LIVE BLOG La Liga etapa a 9-a

Cele doua mari forte, rivalele de moarte, Real Madrid si Barcelona, par a avea, la prima vedere, misiuni facile, chiar daca liderul din capitala Spaniei nu va juca acasa si va merge in frumosul peisaj al Insulelor Baleare, la Palma de Mallorca. Asta in timp ce Barcelona se va confrunta cu Eibar.

Daca la prima vedere meciul echipei lui Zinedine Zidane la Palma de Mallorca ar parea unul fara prea multe probleme lucrurile nu stau chiar asa din cauza problemelor de lot ale madrilenilor. Dupa meciurile echipelor nationale din nou infirmieria e plina si ultimii doi cazuti la datorie sunt mijlocasii Luka Modric si Gareth Bale. Mijlocul va fi marea problema a lui Zidane, el avandu-l out si pe germanul Toni Kroos.

La Liga etapa a 9-a. Gareth Bale si Luka Modric au fost rivali acum cateva zile in tara Galilor – Croatia. Acum sunt colegi de infirmierie la Real Madrid

Barca, fara accidentati la bord

Barcelona merge la Eibar cu un lot valid, ceea ce nu s-a mai intamplat de mult. Vor putea fi folositi toti cei patru atacanti: Messi, Suarez, Griezmann si Dembele, suficiente argumente ca echipa blau-grana sa poata obtine cele trei puncte, pentru ca jocurile din deplasare din acest sezon au fost o problema pentru ei.

La Liga etapa a 9-a. Barcelona are tot atacul apt de meci. Cuplul Messi-Suarez gata sa marcheze

Atletico Madrid e favorita in meciul de acasa cu Valencia, dar liliecii oricand pot pune probleme oricarui echipe, fiindca au un joc fantastic de contraatac. Albert Celades inca nu a fost acceptat de suporterii Valenciei, in continuare indignati de modul in care a fost indepartat fostul tehnician Marcelinho. Un esec pe Wanda Metrapolitano i-ar complica si mai mult viata pe Mestalla.

Sevilla si Bilbao, favorite acasa

Dintre echipele din plutonul fruntas Sevilla poate bifa acasa alte trei punctem, pentru ca Levante nu a fost niciodata un oaspete nepoliticos pe Sanchez Pizjuan. Si nici Bilbao, in fortareata San Mames, nu ar trebui sa aiba vreo problema cu echipa patronului Ronaldo, Valladolid.