LIVE BLOG Liga 2 etapa a 16-a. Program, rezultate, clasament si informatii de ultima ora. Spectacol...

Etapa a 16-a din Liga 2 are loc incepand de vineri, 8 noiembrie pana duminica, 10 noiembrie, pentru ca de martea viitoare are loc o runda intermediara. Se joaca asadar la foc continuu in Liga 2, spre deosebire de campionatul primei divizii, care intra in pauza pentru meciurile echipelor nationale timp de doua saptamani.

UPDATE, 8 noiembrie, ora 20.10. Primul meci al etapei, Turris T.Magurele – Ripensia Timisoara, s-a incheiat 3-3. Gazdele au condus cu 2-1 la pauza, dar pana in minutul 79, banatenii au reusit sa intoarca scorul. Golul ce a stabilit scorul final a fost reusit in cu trei minute inaintea fluierului final.

LIVE BLOG Liga 2 etapa a 16-a

Vineri se joaca un singur meci, Turris Turnu Magurele – Ripensia. Startul lansat al teleormanenilor a ramas o istorie frumoasa de la plecarea lui Eric Linkar si dupa scurtul mandat al lui Florin Bratu acum Marius Baciu incearca sa repuna lucrurile in ordine, dar Turris nu a mai castigat de patru meciuri, de la acel norocos 2-1 in ultimul minut acasa cu Gloria Buzau. Ripensia nu a pierdut de trei partide in deplasare, obtinand numai remize.

Sambata are loc, practic, etapa, pentru ca mai ramane un singur joc pentru ziua de duminica. Petrolul, care si-a inceput ascensiunea si a ajuns pe locul de baraj, avand inca doua restante, merge in Valea Domanului, la o Resita care nu joaca rau, dar nu are rezultate si a cazut pe locurile din subsol. Echipa lui Leo Doana a pierdut dramatic la Pitesti, dupa ce a condus cu 2-0 si acum o asteapta alta confruntare dificila, prahovenii venind dupa trei succese la rand.

Liga 2 etapa a 16-a. Petrolul are trei victorii consecutive si joaca la Resita

Se intalnesc in Trivale doua foste campioane ale Romaniei

FC Arges – UTA este nu numai un meci intre doua foste nume mari in prima liga, ci intre doua echipe care au in vitrina titlurile castigate in anii lor de glorie. Acum ambele cauta sa iasa din nou soarele si pe strada lor. Ambele au in componenta loturilor jucatori tineri, multi din pepiniera sau din regiune. UTA e pe locul 2, dar in restanta de la Cluj a dezamagit, U dominand copios tot meciul si egalul, 1-1, nu a aratat adevarata fata a partidei.

Viitorul Pandurii, care a pierdut etapa trecuta la Arad pentru prima data dupa patru meciuri, poate reveni la succes la Turnu Severin, unde isi disputa meciurile de acasa, pentru ca Dunarea Calarasi e doar umbra formatiei ce activa sezonul trecut in prima divizie.

Liga 2 etapa a 16-a. Si suporterii lui FC Arges viseaza la promovare

Derby ilfovean la Chiajna

Avem si un derby al judetului Ilfov, Concordia Chiajna – Sportul Snagov, ambele echipe fiind pe loc retrogradabil. Snagov, care a legat doua victorii la rand, cu Pandurii si cu Rapid, e in evidenta crestere de forma de le meci la meci, dar deocamdata a strans doar 8 puncte si este pe locul 18, la sapte lungimi sub urmatoarea clasata, CSM Resita. Va fi un meci mult mai deschis decat s-ar crede si Snagovul poate spera la macar un punct.

Farul Constanta ar trebui sa faca scor acasa cu Pandurii, insa jocurile ASU Poli Timisoara – Csikszereda si Gloria Buzau – Metaloglobus se anunta foarte echilibrate, cu goluri putine si pot oferi orice deznodamant. Buzaul oricum nu are drept de promovare, dar Metaloglobus chiar este un adversar incomod pentru oricine.

Liga 2 etapa a 16-a. Farul – Pandurii ar trebui sa fie o victorie clara pentru cei de la Malul Marii

Meci greu pentru giulesteni

Duminica, ultimul joc al etapei, cu alte doua echipe de traditie fata in fata pe stadionul Sportul studentesc: Rapid – U Cluj. Dupa evolutiile dezamagitoare ale giulestenilor din ultimele meciuri Sepcile Rosii pot pune mari probleme si sunt sanse reale sa nu se intoarca acasa cu tolba goala.