Meci de infarct la Fed Cup! Simona Halep, victorie de senzatie in fata Carolinei Garcia. Romania - F...

Simona Halep a reușit să aducă România în avantaj, 2-1, în semifinalele Fed Cup cu echipa Franței. A câștigat în trei seturi meciul cu Garcia, după un prim set în care franțuzoaica a dat impresia că o poate învinge pe româncă.

A fost însă o revenire spectaculoasă a Simonei Halei, chiar din primul set, pe care însă l-a pierdut la tie-break. 6-7, 6-3, 6-4 a fost scorul final muncit și meritat de sportive noastră, care ocupă locul 2 WTA.

România conduce, astfel, cu 2-1, după ce ieri Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovic, în timp ce Mihaela Buzărnescu a pierdut în fața Carolinei Garcia.

Senzațional a fost finalul primului set, câștigat în cele din urmă de Garcia la tie-break, după o oră și 10 minute. Halep a alunecat și a căzut pe zgura de la Rouen. De nervi, a dat cu racheta de pământ. Halep avea să revină de la 0-4, dar a pierdut apoi la tie-break.

Următoarele seturi au fost ale Simonei însă, care nu a maid at emoții românilor aflați în tribune.