Nationala de handbal feminin, victorie la Campionatul European 2022 in fata Spaniei - ,,Racheta" din...

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, vineri, la Skopje, reprezentativa Spaniei, scor 28-27 (12-11), in primul meci din grupa principala II a competitiei. Romania a obtinut astfel primele 2 puncte in clasamentul grupei II.

Romania a controlat jocul trei sferturi din timp, apoi la un moment dat a parut ca scapa meciul din mana, fiind condusa la doua goluri, dar a revenit pe final si a castigat printr-un gol marcat in ultima secunda de Bianca Bazaliu.

Spania a evoluat tot meciul cu o aparare avansata, agresiva, care a incomodat mult echipa Romaniei, nevoita sa gaseasca de multe ori solutii individuale.

Tricolorele au condus in prima repriza in mai multe randuri la trei goluri, irosind unele oportunitati de a se desprinde la patru goluri. La 12-9 (min. 28), Ostase a fost eliminata pentru minge aruncata in fata portarului si ibericele au reusit sa inscrie de doua ori pana la pauza, astfel ca la jumatatea meciului Romania mai avea un avantaj de un gol, 12-11.

Dupa pauza, in min. 44, Spania a condus pentru prima oara, 20-19, iar in min. 54 avea 25-23 pe tabela. Buceschi a marcat de doua ori, Hosu a aparat o aruncare de la 7 metri, executata de Jennifer Gutierrez (CS Rapid Bucuresti), iar Pintea a adus Romania in avantaj, 26-25. Arcos Poveda a egalat, Grozav a facut 27-26, dar Arrojeria Arantzazistroke a inscris cand mai erau noua secunde de joc.

Golul victoriei a fost marcat inainte de final de Bianca Bazaliu. Aruncarea rapida, ,,racheta" Biancai Bazaliu a venit in ultima secunda de joc, de la 14-15 metri. Viteza aruncarii: 115 km/ora, cea mai mare de la acest turneu.

UNBELIEVABLE!! ? Bianca Bazaliu gives Romania the win on the buzzer!! ?? What a moment! ?#ehfeuro2022 | #playwithheart pic.twitter.com/xOlDjibeeg

-- EHF EURO (@EHFEURO) November 11, 2022

Handball at its finest. ????? #ehfeuro2022 | #playwithheart pic.twitter.com/M0pP6ustGr

Principalele marcatoare pentru Romania au fost Crina Pintea 7 goluri, Eliza Buceschi 6, Cristina Neagu 5, Sorina Grozav 4, Bianca Bazaliu 3, Alexandra Badea 2, Laura Pristavita 1, potrivit Agerpres.

Daciana Hosu a aparat 6 suturi (33,33%), Yuliya Dumanska a aparat 2 (20%), iar Diana Ciuca un sut (12,50%).

Din echipa Spaniei s-au remarcat Jennifer Gutierrez Bermejo si Lara Gonzalez Ortega, cu cate 4 reusite, Kaba Gassama Cissokho 3, Lysa Tchaptchet Defo 3, Paula Arcos Poveda 3.

Urmatorul meci al handbalistelor Nationalei va fi marti, 15 noiembrie, cu Muntenegru (ora 19.00), atunci cand e programata si disputa dintre Franta - Germania. In ultimul meci din grupa II, tricolorele vor juca in 16 noiembrie, cu Germania (ora 16.30).

Romania s-a calificat in grupa II, dupa urmatoarele rezultate in grupa C preliminara: 28-29 cu Olanda, 21-35 cu Franta si 31-23 cu Macedonia de Nord.