LIGA I – HANDBAL FEMININ. Vineri, 24 martie 2023, la Centrul Sportiv Apollo din Bucuresti, in meci contand pentru etapa 20-a a Ligii I handbal feminin, CSM Bucuresti a invins, cu 32-24 (19-13), Minaur Baia Mare. Partida, arbitrata de cuplul Claudiu Ghesoiu din Ploiesti & Ionut Tita din Bucuresti, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 1 (CSM Bucuresti) si 7 (Minaur).

&

O partida dezechilibrata, in care viitoarea campioana nationala, echipa neinvinsa in campionat (are un singur egal si 18 victorii) si care s-a impus in toate ultimele 5 meciuri directe cu diferente categorice (cea mai mica 4 goluri, cea mai mare… 16 goluri), a intalnit o echipa de mijlocul clasamentului (Minaur), iesita din forma, care a dezamagit in aceasta editie.

&

Cu un atac care are o medie de 33 de goluri pe meci (fata de 27 – Minaur), gazdele nu au avut nicio emotie in a se impune categoric, conducand de la un capat la celalalt al partidei. In min. 18, dupa golul lui Omoregie, gazdele au pus pentru prima oara o diferenta dubla pe tabela de marcaj: 10-5. La vestiare s-a intrat cu o diferenta de doar 6 goluri, pentru ca in ultimele 2 minute ale reprizei Minaur a marcat de 3 ori (Tanasie – 2 si Ujkic) fara sa primeasca gol: 19-13.

&

In repriza a doua, fara a da niciun moment impresia ca forteaza, CSM Bucuresti a ajuns la 10 goluri diferenta, 24-14 (min. 36, dupa golul lui Sudakova), si intra in a doua jumatate a reprizei secunde cu 9 goluri in plus (26-17). De retinut ca intre min. 40 si min. 50, timp de 10 minute, gazdele nu au mai marcat (au oprit complet motoarele), iar Minaur s-a putut apropia la 26-20 (ultimele goluri au fost marcate de Tirle, Popa, Tanasie, Cazanga si Ujkic).

&

In ultimele 10 minute, gazdele exerseaza scheme de joc, baimarencele incearca sa ateneueze diferenta de pe tabela de marcaj intr-un meci fara miza, cu castigatorul cunoscut dinainte. Final:

&

Pentru Minaur au marcat: Popescu si Ujkic (cate 5 goluri), Tanasie (4 goluri), Tirle si Vujovic (cate 3 goluri), Cazanga (2 goluri), Popa si Bors (cate 1 gol). De la gazde s-au remarcat Sudakova (6 goluri), Arntzen (5 goluri), Pintea, Pavlovic si Omoregie (cate 4 goluri) si portarul Eriksson (8 parade salvatoare).

&

Minaur, care in urma infrangerii a ramas pe locul 7 in clasamentul Ligii I (va ramane la mijlocul clasamentului chiar si dupa disputarea etapei, restul echipelor fiind programate joi – acest meci a fost in devansul etapei), joaca in urmatoarea etapa, a 21-a, joi, 20 aprilie 2023, la Baia Mare cu SCM Gloria Buzau (echipa clasata inaintea acestei etape pe locul 5).