NU S-A INCURCAT – Simona Halep e in sferturi, Niculescu s-a oprit in optimi

NU S-A INCURCAT Simona Halep s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului de la Doha. Romanca, favorita numarul 2 in Qatar, a trecut cu 6-4, 6-3 de letona Anastasija Sevastova (15 WTA), dupa ceva mai mult de o ora de joc.

In faza urmatoare, Halep o va intalni pe americanca Catherine Cartan Bellis (48 WTA), care a produs surpriza si a invins-o cu 7-6, 6-3 pe Karolina Pliskova, din Cehia, ocupanta locului 5 WTA.

A fost cea de-a sasea victorie a Simonei in fata letonei, in noua intalniri directe, si a cincea la rand. Ultimul succes reusit de Sevastova a fost cel din 2011, la Luxembourg.

Romanca a avut in permanenta initiativa, lucru confirmat de cifrele de la finalul partidei. Halep a incheiat cu 29 de lovituri direct castigatoare si 21 de erori nefortate, in timp ce adversara a avut doar 11 „winners” si 17 erori nefortate.

Datorita prestatiei solide, a doua jucatoare a lumii a reusit sa treaca usor peste momentele dificile cu care s-a confruntat. Primul a venit chiar in startul meciului, cand a fost condusa cu 2-0. A revenit, insa, imediat si a trecut la conducere cu 3-2, pentru a inchide primul set cu 6-4.

Inceputul actului secund a stat sub semnul echilibrului, care a fost rupt de Sevastova. La 2-2, Sevastova a reusit un break, insa Halep a cerut interventia lui Andrei Pavel si apoi nu a mai cedat niciun game pana la final.

S-a terminat 6-4, 6-3 dupa o ora si 5 minute, iar pentru Simona Halep urmeaza primul duel din cariera cu tanara Catherine Cartan Bellis (18 ani).

Pentru prezenta in sferturi la Doha, Halep va primi 68.125 dolari si 190 de puncte WTA.

Duel pe toata linia

Monica Niculescu a avut o revenire fabuloasa in primul set al meciului cu Caroline Wozniacki si, mai mult decat atat, a reusit s-o scoata din sarite pe daneza lider mondial. La 4-4, dupa o serie de trei game-uri a romancei, „Caro” a oprit meciul pentru a se certa cu arbitrul de scaun, invocand sunetele scoase de Niculescu in momentul in care loveste mingea, apoi a facut un gest pe care multi fani l-au considerat nelalocul lui.
Miza foarte mare a meciului care o poate lasa pe Wozniacki fara statutul de lider mondial si-a spus cuvantul intr-un moment foarte important al primului set. Concentrata, daneza a reusit sa se desprinda rapid la 4-1, a avut minge de dublu break, dar Monica si-a regasit ritmul rapid, a pus trei game-uri pe tabela, iar game-ul al noualea a venit, dupa primul punct, cu un moment tensionat.

Deranjata de faptul ca Monica striga prea tare in momentul in care loveste mingea, „Caro” a oprit jocul dupa primul punct al game-ului, pierdut, apoi a dat startul unui dialog altfel cu arbitrul de scaun Emmanuel Joseph. Printre lamentari, nemultumita de faptul ca ei nu i s-ar permite satrige la fel de tare, Wozniacki a facut un gest rar intalnit pe terenurile de tenis si, la un moment dat, a inceput sa imite sunetele Monicai, dorind sa scoata in evidenta ca acestea variaza de la o lovitura la alta.

Nemultumita de raspunsul lui Emmanuel Joseph, care a considerat ca strigatele Monicai nu sunt exagerate, liderul mondial a jignit-o pe romanca: „Da, desigur, pentru ca ea poate castiga doar enervand lumea!”, a spus „Caro”, facand referire atat la modul in care Monica se exteriorizeaza, cat si la stilul ei de joc, bazat, in principal, pe enervarea adversarului si pe obtinerea greselilor nefortate ale acestuia. „Asta e opinia ta! Dar opinia mea e ca ea (n. red – Monica) joaca si o face regulamentar”, a fost replica lui Joseph.

Pana la urma, Monica a castigat game-ul noua si a trecut la conducere (5-4), dar nu a fost de ajuns pentru a inchide mansa. Wozniacki s-a regasit la timp, a facut break-ul in momentul in care Niculescu a servit pentru set, apoi si-a castigat serviciul si a „fugit” cu setul ca urmare a unui al doilea break consecutiv. Pe tot parcursul finalului de set, duelul pshiologic dintre cele doua a continuat, ambele avand, dupa anumite puncte, reactii zgomotoase.

Iar intregul scandal s-a petrecut chiar sub ochii Simonei. Revenita pe Centralul de la Doha dupa recuperarea de dupa meciul cu Sevastova, Halep a parut amuzata de situatie.

The post NU S-A INCURCAT – Simona Halep e in sferturi, Niculescu s-a oprit in optimi appeared first on actualmm.ro.