OLIMPIADA. Irina Begu si Horia Tecau, in sferturile de finala ale probei de dublu mixt

Irina Begu şi Horia Tecău au avut nevoie de o oră şi 50 de minute pentru a trece de perechea din Polonia, Agnieszka Radwanska şi Lukasz Kubot. Românii au început meciul foarte bine şi au câştigat pe serviciul advers încă din debut, desprinzându-se apoi la 2-0. Nu a fost suficient pentru câştigarea primului set. Begu şi Tecău au avut la rândul lor probleme la serviciu şi le-au permis adversarilor să câştige două break-uri şi totodată, prima manţă cu 6-4.

În setul secund, perechea din România a avut două şanse de break, nefructificate însă şi actul s-a decis la tiebreak. Begu şi Tecău au fost mai inspiraţi la retur şi s-au impus cu 7-1.

În super tie break, polonezii s-au aflat la conducere, 3-1, 4-2, 6-5, însă Begu şi Tecău au făcut trei puncte consecutive şi au întors meciul în favoarea lor. La scorul de 8-7, românii au urmat de două ori la serviciu şi au avut şansa de a închide meciul. S-a făcut 9-8, dar punctul decisiv a fost câştigat pe serviciul lui Kubot.