Pep Guardiola si-a iesit din minti la derby-ul cu Manchester United! Antrenorul lui City s-a rastit...

Pep Guardiola si-a iesit din minti, dupa ce arbitrul partidei Manchester City – Manchester United i-a refuzat un penalty clar, in urma unui hent facut de Fred in interiorul careului. Tehnicianul spaniol i-a reprosat ,,centralului" ca a avut doua lovituri de pedeapsa neacordate. Pep i-a transmis niste vorbe arbitrului in timp ce se indrepta spre vestiar.

Guardiola si-a iesit din minti, dupa ce arbitrul i-a refuzat un penalty

Pep Guardiola nu a mai rezistat si i-a transmis arbitrului niste vorbe in timp ce se indrepta spre vestiar. City nu a primit un penalty la o faza controversata, mai exact in minutul 45+1, cand arbitrul de la derby-ul dintre Manchester City si Manchester United nu a dictat un penalty clar, dupa un hent facut de Fred in interiorul careului.

Pep i-a reprosat arbitrului ca nu i-a dat doua penalty-uri perfect valabile. Totusi, faza la care jucatorii ,,cetatenilor" au cerut lovitura de pedeapsa a fost analizata in camera VAR, insa decizia a fost in favoare trupei lui Ole Gunnar Solskjaer.

Chiar si la intoarcerea de la cabine, camerele l-au surprins pe Guardiola in timp ce se certa cu arbitrul asistent, reprosandu-i penalty-ul neacordat la sfarsitul primei reprize.

Guardiola a fost nervos si la meciul cu Liverpool

Imediat dupa meciul cu Liverpool (1-3), Guardiola s-a dus direct catre arbitru si i-a multumit, intr-un mod ironic, pentru ca nu a primit doua lovituri de la 11 metri. tot de doua penalty-uri a fost vorba si in prima repriza a partidei contra ,,diavolilor rosii", insa hentul facut de Fred i-a pus capac spaniolului.

,,Intrebati-l pe arbitrul Mike Riley si pe oamenii lui daca e penalty. Mergeti la ei la usa, bateti si vedeti ce spun. Intr-o zi e hent, in alta zi nu e. Nu ma intrebati pe mine", a declarat Pep Guardiola la sfarsitul duelului cu Liverpool.

,,Am aratat de ce suntem campioana Angliei. Sunt mandru de echipa mea. Am jucat foarte bine pe acest stadion, contra cele mai bune echipe din Europa. Sunt mai mandru ca niciodata. A fost incredibil", a tinut sa precizeze tehnicianul spaniol.

Duelul cu Manchester United este cu atat mai important cu cat Liverpool a reusit sa castige in deplasarea de la Bournemouth (3-0) si se poate distanta si mai mult in lupta pentru titlu din Premier League.

Manchester City isi propune in acest sezon sa castige Champions League, iar Pep si-ar dori sa cucereasca din nou trofeul, mai ales ca de la plecarea sa de pe banca tehnica a Barcelonei nu a mai reusit sa castige Liga Campionilor.