Puncte rezolvate in ultimele doua minute

CSM Sighetu Marmatiei – ABC Athletic Constanta 86-84 (24-14, 17-25, 20-21, 25-24)
Echipa ce reprezinta Maramuresul la nivelul primului esalon de baschet masculin, CSM Sighetu Marmatiei, a incheiat sezonul regulat cu o victorie, doar a treia a sezonului, 86-84 (24-14, 17-25, 20-21, 25-24), cu ABC Athletic Constanta. Victorie care nu schimba cu nimic datele problemei, formatia antrenata de Emil Kosztelnik urmand sa lupte pentru evitarea retrogradarii in ultima faza a competitiei, in Grupa Albastra. Din aceasta grupa vor retrograda ultimele doua clasate, din acest punct de vedere maramuresenii fiind in mare pericol.
Confruntarea din sala Liceului Forestier s-a derulat sub semnul suspansului, cu mentiunea ca primele doua sferturi fiind adjudecate la diferente apreciabile. Primul a apartinut gazdelor, iar cel secund a revenit gruparii de la malul marii, astfel ca la pauza mare scorul era favorabil sighetenilor, 41-39. In schimb, celelalte doua sferturi s-au decis la limita, repriza a treia castigata de constanteni, 20-21, iar ultima de maramureseni, care a adus pana la urma victoria alor nostri. Insa cu mari emotii, Athletic Constanta avand un avantaj de sapte puncte cu 1 minut si 23 de secunde ramas de jucat. Cu o mobilizare generala in defensiva si mizand pe forma excelenta a doi jucatori in atac, noua achizitie Victor Luis Bermudez si Corey Henderson Jr., CSM Sighetu Marmatiei a intors rezultatul nesperat, 86-84. o CSM Sighetu Marmatiei: Vladislav Solopa – 24 p, Corey Henderson Jr. – 22 p, Victor Luis Bermudez – 17 p, James Harrison – 17 p, Lucian Ti-barna – 5 p, Ciprian Albu – 1 p, Henrique Simionca, Mihali Kracz, Vladimir Colesnikov, Rares Ardelean, Adrian Vaida. Antrenor: Emil Kosztelnik.

Rezultatele ultimei etape a sezonului regulat, Grupa B Valorica: CSM Sighetu Marmatiei – ABC Athletic Constanta 86-84; CSO Voluntari – CSM Targu Jiu 95-90; CSM 2007 Focsani – CSM VSKC Miercurea Ciuc 99-85; CSM Medias – CSM Galati 86-77.
Cele doua adversare se vor intalni din nou pe 1 februarie, de data aceasta la Constanta, in prima etapa a Grupei Albastre (retrogradare), faza in care CSM Sighetu Marmatiei detine ultimul loc si va lupta pentru a urca doua locuri in clasament in vederea evitarii retrogradarii.

Post-ul Puncte rezolvate in ultimele doua minute apare prima data in Graiul Maramuresului.