ROGERS CUP – Simona Halep a ajuns in semifinale si pe locul patru in clasamentul WTA

ROGERS CUP Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Montreal, de categorie Premier 5. Românca a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetsova (11 WTA) şi şi-a asigurat urcarea de un loc în clasamentul mondial, de pe 5 pe 4, poziţie pe care nu s-a mai aflat din luna februarie.

După un prim set pierdut cu 3-6, românca nu i-a mai dat nicio şansă rusoaicei Kuznetsova în următoarele două seturi, în care a cedat doar două game-uri.

După victoria cu 3-6, 6-1, 6-1, Halep şi-a asigurat 121.150 de dolari şi 350 de puncte WTA.

O oră şi 37 de minute a durat al şaptelea duel direct dintre cele două jucătoare. În urma succesului de astăzi, Halep conduce cu 4-3 la victorii în confruntările cu rusoaica.

A fost foarte greu, mă simt puţin obosită, ea este foarte puternică. Sunt foarte fericită, mereu am avut meciuri grele cu ea. Am fost puţin nervoasă în primul set, dar m-am luptat, am făcut tot ce am putut. Mâine nu va fi uşor, dar aştept fanii să mă susţină din nou“, a declarat Halep la finalul meciului.

Simona Halep o va întâlni în semifinale pe câştigătoarea meciului dintre a doua jucătoare a lumii, germanca Angelique Kerber, şi rusoaica Daria Kasatkina (33 WTA).

O victorie mâine, în penultimul act de la Montreal, i-ar asigura ascensiunea până pe locul 3 în clasamentul WTA care va fi publicat luni.

În 2015, Halep a ajuns în finala Rogers Cup, turneu organizat anul trecut la Toronto. Românca s-a retras la scorul de 6-7, 7-6, 0-3 în partida contra elveţiencei Belinda Bencic.