Romania a pierdut sansa de a juca in finala FED CUP, in fata Frantei

Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut în fața echipei Garcia /  Mladenovic  cu scorul de 7-5, 3-6, 4-6. Franța va juca finala Fed Cup împotriva Australiei.

Irina Begu (83 WTA) a pierdut al patrulea meci din duelul Franţa - România, contra lui Pauline Parmentier, scor 3-6, 6-2, 2-6, iar cele două naţiuni se află la egalitate în semifinalele Fed Cup, scor 2-2. Meciul decisiv se va desfăşura la dublu.

Irina Begu a început destul de slab jocul, a câştigat un singur game din primele cinci şi i-a permis franţuzoaicei să se distanţeze la 4-1. Românca nu a avut replică, iar Parmentier s-a impus cu 6-3, după 40 de minute. Tenismena din România a avut un set secund mult mai bun, a făcut break la 0 la scorul de 2-1 şi a închis actul cu încă un game pe serviciul adversarei.

Echipele feminine de tenis ale Franţei şi României sunt la egalitate, 2-2, duminică, la Rouen, în semifinalele Fed Cup, după ce Irina Begu a fost învinsă de Pauline Parmentier cu 6-3, 2-6, 6-2.

FRANȚA – ROMÂNIA 1-2! Simona Halep o învinge pe Caroline Garcia la capătul unui meci incredibil, după 7-6 (6), 3-6, 4-6!

Fetele noastre au prima şansă să ajungă în finală, potrivit bookmakerilor. Simona e mare favorită în prima dispută a zilei, cu Garcia, în timp ce Mladenovic şi Buzărnescu au cote aproximativ egale.

Partida Halep – Garcia (14:00) va fi urmată, după ora 16:00, de duelul dintre Begu (30 WTA) și Mladenovic (66 WTA) sau Cornet (41 WTA). Dacă scorul va fi egal, calificarea în finala Fed Cup se decide în urma partidei de dublu Mladenovic / Garcia – Niculescu / Begu.