Romania, fara scuturi in fata ,,rachetelor" belgiene

Vezi galeria foto:

Niculescu a început cu stângul

La finalul primei zile, echipa oaspete conducea cu unconfortabil 2-0. Monica Niculescu, locul 36 WTA, n-a avut replică în fața lui Kirsten Flipkens și a cedat în două seturi, scor 3-6, 4-6. Apoi, în arena de la Sala Polivalentă a intrat Sorana Cîrstea (62), cea care a înfruntat-o pe Yanina Wickmayer (60 WTA).

Sportiva din Târgoviște a pierdut la tie-break primul set, scor 6-7(4), a câștigat în actul al doilea, scor 7-5, dar în decisiv a cedat cu 5-7. Astfel că, ieri, întâlnirea dintre Irina Begu (29 WTA) și Elise Mertens (83 WTA) a avut un caracter decisiv.

Begu a clacat

Deși a avut în față o adversară mult mai slab cotată în ierarhia mondială, și a avut parte de susținerea publicului, Irina a ratat șansa de a mai menține România în joc. Begu a pierdut cu 6-3, 5-7, 5-7, la capătul unui joc epuizant, întins pe durata a 2 ore și 52 de minute.

Urmează baraj pentru supraviețuire

Inițial, primul meci al zilei trebuia să fie disputat de Monica Niculescu și Yanina Wickmayer. Însă, atât Ilie Năstase, căpitanul nejucător al reprezentativei feminine, cât și Dominique Monami, căpitanul nejucător al Belgiei, au decis să meargă pe mâna Irinei Begu, respectiv Elise Mertens. Astfel, Belgia a încheiat conturile la finalul primelor trei întâlniri, spre dezamăgirea spectatorilor prezenți la Polivalentă. Meciul de dublu, dintre Monica Niculescu / Sorana Cîrstea și Kirsten Flipkens / Maryna Zaneska (disputat după închiderea ediției), a contat doar pentru palmares.

Naționala de Fed Cup va juca într-un meci de baraj (22-23 aprilie), ce va avea ca miză menținerea în Grupa Mondială II, în timp ce belgiencele se vor lupta pentru promovarea în primul eșalon valoric.