RUGBY. Anglia si-a pastrat statutul de favorita si in acest an, in Turneul celor Sase Natiuni. Itali...

Ieri, în primul meci al zilei, Italia a cedat categoric, pe „Olimpico”, în duelul cu vicecampioana Irlanda, scor 10-63 (10-28). Gazdele au oferit momente bune de rugby doar în prima repriză, atunci când au reușit să înscrie toate cele zece puncte. Însă, reprezentativa „trifoiului” și-a păstrat statutul de favorită în această confruntare și a administrat cele 9 eseuri în terenul de țintă al italienilor prin CJ Stander (3), Craig Gilroy (3), Keith Earls (2) și Garry Ringrose, șapte dintre ele transformate de Paddy Jackson, două de Ian Keatley. Gazdele punctând printr-un eseu de penalizare, transformat de Carlo Canna, tot el fructificând o lovitură de penalitate.

La Cardiff, Țara Galilor a primit, ieri, vizita campioanei en-titre, Anglia. Gazdele au părut că vor da lovitura pe teren propriu, însă elevii lui Eddie Jones au revenit incredibil în meci. Galezii conduceau la pauză cu scorul de 13-8, dar finalul întâlnirii le-a aparținut oaspeților, impunându-se la capătul celor 80 de minute cu scorul de 21-16.

În cazul în care Anglia va triumfa și în acest an, selecționata „trandafirului” va egala recordul all-time de titluri cucerite pe care-l deține Țara Galilor, 38 la număr.

Aseară, pe „Stade de France”, naționala din Hexagon a învins cu scorul de 22-16 (13-11) reprezentativa Scoției. „Cocoșii” au punctat prin Gael Fickou (31) — eseu și Camille Lopez — 1 transformare și 5 lovituri de penalitate (6, 20, 46, 71, 76), în timp ce scoțienii au marcat prin Stuart Hogg (17), Tim Swinson (44) — eseuri și Finn Russell — 2 lovituri de penalitate (34, 38).

În clasament conduce Anglia, cu 8 puncte, urmată de Irlanda, 6 puncte, Țara Galilor, Franța și Scoția, cu câte 5 puncte, și Italia, 0 puncte.