SCHIMBARE DE LIDER – Nico Rosberg a castigat in premiera in Singapore si e pe primul loc in clasamen...

SCHIMBARE DE LIDER Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a obținut duminică al 8-lea său succes din acest sezon de Formula 1, după ce a câștigat Marele Premiu al Singapore disputat în nocturnă pe circuitul stradal Marina Bay.

Singapore a găzduit duminică etapa tradițională în nocturnă a Formulei 1, însă cursa a fost una lipsită de spectacol ca urmare a oportunităților reduse de depășire. Etapa a fost însă animată de o strategie diferită adoptată de Hamilton, care în cele din urmă nu a avut efect.

Nico Rosberg a avut un start excelent și a rămas fără emoții pe prima poziție în fața lui Daniel Ricciardo și a lui Lewis Hamilton, însă lucrurile au fost semnificativ mai precipitate la mijlocul plutonului.

Nico Hulkenberg s-a intercalat pe partea de mijloc a circuitului și a fost lovit de Carlos Sainz Jr, impact în urma căruia monopostul Force India a trecut razant prin fața lui Max Verstappen și s-a izbit violent de zidul de pe linia dreaptă de start-sosire. Pilotul Red Bull a frânat pentru a evita impactul cu Hulkenberg, al cărui monopost a rămas pe circuit și a generat apariția Safety Car-ului, iar piloții au fost nevoiți să treacă pe linia boxelor pentru ca pista să fie curățată.

Cursa s-a reluat în turul 3 cu Rosberg, Ricciardo și Hamilton pe primele locuri, în timp ce Kimi Raikkonen a urcat pe locul 4 după problemele lui Verstappen. Prima serie de intrări la boxe a fost lipsită de surprize, în ciuda faptului că Rosberg a pierdut timp la înlocuirea pneului dreapta-față. La fel ca și Hamilton, germanul a optat pentru un stint pe pneuri soft, în timp ce Ricciardo și Raikkonen s-au echipat cu cauciucuri supersoft.

În turul 33, Hamilton a comis o eroare de pilotaj, iar Raikkonen a profitat din plin de oportunitate și, după un spectaculos duel roată la roata, a reușit să treacă de pilotul Mercedes pentru locul 3 chiar înainte de a doua serie de opriri la boxe. Toți cei 4 piloți din frunte au optat pentru un ultim stint cu pneuri soft, iar ordinea a rămas practic neschimbată, cu Rosberg lider în fața lui Ricciardo, Raikkonen și Hamilton.

Conștient că în mod normal nu-l poate depăși pe Raikkonen în astfel de condiții, Hamilton a schimbat strategia din mers, a început să forțeze și, în momentul în care se apropiase la mai puțin de două secunde de finlandez, a intrat la boxe pentru pneuri supersoft. Speriat că va fi ajuns rapid din urmă, Raikkonen a intrat de asemenea la standuri și s-a echipat cu pneuri ultrasoft, revenind pe circuit chiar în spatele britanicului.

978470l-610x390-b-583d4db1

Ricciardo a ales de asemenea să intre la standuri, însă Rosberg a preferat în mod surprinzător să rămână pe circuit. Avansul său de 29 de secunde s-a evaporat rapid în condițiile în care cei trei rivali ai săi câștigau 2-3 secunde pe tur. Totuși, pe măsură ce tururile au trecut, pneurile supersoft și ultrasoft ale celor trei piloți din spatele lui Rosberg au început să-și piardă din performanțe, iar lui Ricciardo i-a fost mult mai greu să se apropie de Rosberg.

Chiar dacă a trecut linia de sosire cu un avans de numai o jumătate de secundă, Rosberg și-a trecut în cont a treia victorie consecutivă fără să fie atacat de Ricciardo, care s-a mulțumit cu locul 2. Schimbarea de strategie i-a permis lui Hamilton doar să urce pe ultima treaptă a podiumului în fața lui Raikkonen, insuficient pentru a rămâne liderul clasamentului general. Britanicul are acum de recuperat 8 puncte în fața rivalului său german de la Mercedes.

Înaintea ultimelor 6 curse ale anului, Rosberg conduce în clasament cu 273 puncte, urmat de Hamilton 265, Ricciardo 179, Vettel 153, Raikkonen 148, Max Verstappen 129 etc.