Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 6-4. Un nou pas spre finala FED Cup cu Australia. Simona ca...

Simona Halep a adus al doilea punct pentru România, după ce a reușit să o învingă pe Caroline Garcia, scor 6-7, 6-3, 6-4. A fost un duel fenomenal, cu ambele jucătoare într-o formă de zile mari. România are 2-1 și mai are nevoie de un punct pentru finala FedCup!

6-4. Victorie pentru Simona Halep, la capătul unei partide epice.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

5-4. Simona face break la primul game pe serviciul franțuzoaicei în care a avut o astfel de șansă!

Citeşte şi:

4-4. Simona își face serviciul, după ce revine de la 0-30.

3-4. Garcia își face și de această dată serviciul fără emoții.

3-3. Simona își face serviciul fără emoții de această dată.

2-3. Simona nu a avut încă minge de break în decisiv.

2-2. Simona mai salvează o minge de break!

1-2. Garcia își face serviciul.

1-1. Simona salvează mingi de break și își face serviciul.

0-1. Garcia își face serviciul.

6-3. Simona concretizează a treia minge de set de care a beneficiat în acest game.

5-3. Simona face break și va servi pentru a duce meciul în decisiv!

4-3. Simona trece din nou în avantaj în setul doi. Cere apoi un nou tiemout medical. Probleme la coapsa stângă.

3-3. Garcia își face serviciul și egalează.

3-2. Garcia face break.

3-1. Garcia servește bine de această dată.

3-0. Simona își face serviciul.

2-0. Simona face break la zero!

1-0. Simona își face serviciul fără probleme.

Timeout medical pentru Simona Halep, care a alunecat și a căzut în timpul penultimului schimb din tiebreak.

6-7. Prim set câştigat la tiebreak de Garcia, scor 8-6, după ce Simona a ratat o minge de set!

6-6. Simona îşi face serviciul după ce salvează două mingi de set!

5-6. Garcia îşi face serviciul, iar Simona serveşte pentru a trimite acest set în tiebreak.

5-5.  Simona îşi pierde serviciul, primul set continuă.

5-4. Un nou break pentru Halep, cinci game-uri câştigate consecutiv. Va servi pentru set!

4-4. Simona îşi face serviciu şi egalează.

3-4. Un nou break reușit de Simona Halep, care domină clar jocul în această perioadă.

2-4. Simona își face serviciul, la capătul unui game pe parcursul căruia a avut o reacție foarte războinică după un punct câștigat. S-a încurajat și pare gata să joace la cea mai mare intensitate.

1-4. Simona face break la zero.

0-4. Garcia face un nou break.

0-3. Simona nu are răspuns la jocul agresiv al franțuzoaicei.

0-2. Break reușit de Garcia.

0-1. Garcia își face serviciul în startul partidei.

Simona Halep – Caroline Garcia LIVE Stream ONLINE Digi Sport, Telekom Sport

Partida Simona Halep – Caroline Garcia se dispută duminică, 21 aprilie, de ora 14:00, fiind primul meci al celei de-a doua zile a semifinalei FED Cup Franța – România. Jocul este transmis în direct pe micile ecrane de către posturile Digi Sport și Telekom Sport. De asemeni, puteți accesa site-ul FANATIK.RO, pentru a urmări în format LIVE VIDEO meciul Simona Halep – Caroline Garcia.

Simona Halep a arătat în prima zi, când a reușit să egaleze la 3 scorul întâlnirilor directe cu Kristina Mladenovic, un joc foarte solid, agresiv și de aici ușurința cu care s-a impus în fața unui adversar care îi crease destule probleme în trecut. Dacă va repeta evoluția din meciul cu Mladenovic și Carolinei Garcia îi va fi greu să îi facă față româncei.

Simona Halep - Caroline Garcia. Franțuzoiaca a avut mereu probleme în fața Simonei și îi va fi foarte greu, chiar dacă joacă acasă, la Rouen
Simona Halep – Caroline Garcia. Franțuzoiaca a avut mereu probleme în fața Simonei și îi va fi foarte greu, chiar dacă joacă acasă, la Rouen

Vezi meciurile din semifinalele Fed Cup pe FANATIK.RO

Simona Halep pleacă în acest meci de la un scor de 5-1 în favoarea ei în meciurile directe, ceea ce înseamnă foarte mult la capitolul mental. Pe zgură Simona are cel mai solid joc al ei, este suprafața care îi convine cel mai mult, în timp ce Garcia este mai degrabă o jucătoare care se simte mai bine pe hard, neplăcându-i schimburile prelungite de mingi.

Simona este gata pentru a începe sezonul de zgură, în care va fi foarte greu, pentru că are de apărat o mulțime de puncte în Grand-Slam-ul de la Roland Garros. Până la Openul francez ea va merge la alte două turnee importante pe zgură, la Stuttgart și la Roma, pentru a intra în rimtul necesar. Oricum și meciurile din FED Cup îi prind bine lui Halep la acest moment.