Simona Halep – Garbine Muguruza, in semifinalele turneului de la Roma. "Simo" a castigat primul set

Partida Simona Halep - Garbine Muguruza din semifinalele turneului Premier 5 de la Roma se va disputa duminica, de la ora 13:00, pe Terenul Central, si este transmis de Digi Sport 1.

Simona Halep - Garbine Mugura 6-3, 3-2

LiveTEXT, pe gsp.ro

Muguruza a solicitat time-out medical la finalul primului set.Simona a castigat primul set, 6-3, dupa 38 de minute.

G.#Muguruza ? S. #HalepFocused on the next step.? the Final! Who will reach it? #IBI20 pic.twitter.com/Sn4Pf55iDu

— Internazionali Bnl (@InteBNLdItalia) September 20, 2020

Organizatorii au anuntat ca vor permite accesul in tribune pentru 1.000 de spectatori. Cu toate astea, nu sunt mai mult de 100.

Muguruza (26 de ani, 17 WTA) si Halep (28 de ani, 2 WTA) s-au mai intalnit de sase ori in circuit, iberica fiind in avantaj in raportul meciurilor directe, scor 4-2. Ultima oara, cele doua s-au intalnit chiar anul acesta, in semifinalele de la Australian Open. Muguruza s-a impus dupa un meci spectaculos, scor 7-6 (8), 7-5, potrivit gsp.ro.

Garbine Muguruza s-a calificat in penultimul act, la Roma, dupa ce a invins-o sambata in sferturi pe Victoria Azarenka (32 de ani, 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4, la capatul unui meci superb, care a durat doua ore si 21 de minute.

Simona Halep a ajuns pentru a cincea oara in semifinale la Roma, dupa o victorie prin abandon in fata Iuliei Putinteva, sambata. Kazaha s-a retras din motive medicale, cand Halep controla autoritar meciul. Simona castigase primul set cu 6-2 si conducea cu 2-0 la ghemuri in actul secund.

Simona a jucat doua finale la Roma, ambele pierdute cu Elina Svitolina.

In cealalta semifinala se intalnesc doua jucatoare din Cehia, Karolina Pliskova si Marketa Vondrousova.