Simona Halep, o noua lovitura financiara! Cati bani a castigat la US Open

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală de la US Open, după un meci dramatic cu Serena Williams. Românca de 24 de ani a avut parte însă şi de o veste bună. A câştigat aproape jumătate de milion de dolari pentru performanţa de la Flushing Meadows, potrivit digisport.ro.

Pe lângă cei 450.000 de dolari atribuiţi calificării în sferturile de finală, numărul 5 WTA a primit şi un bonus de 35.220 de dolari, după ce s-a clasat pe locul 3 în clasamentul US Open Series, după Radwanska şi Konta. Românca ar fi putut primi un bonus de 282.000 de euro, dacă ar fi câştigat primul Grand Slam al carierei.

US Open Series este format din 4 competiţii care preced turneul de la Flushing Meadows: Stanford, Montreal, Cincinnati şi New Haven. Jucătoarele care participă la aceste turnee primesc puncte în funcţie de performanţele înregistrate, primele 3 sportive calificându-se pentru premii suplimentare la US Open.

Simona Halep a avut rezultate mai bune decât cele două sportive, fiind câştigătoare la Montreal, turneu de categorie mai bună decât Stanford şi New Haven (Premier 5, faţă de Premier), şi a fost semifinalistă la Cincinnati, o competiţie tot din categoria Premier 5.

Dar pentru că nu a participat decât la două turnee, Halep a rămas cu punctajul nemodificat - 145 de puncte - şi s-a clasat pe locul 3 în US Open Series.

După US Open, Simona Halep a ajuns la câştiguri totale de 13.832.149 $ din tenis, dintre care 2.704.614 $ i-au intrat în conturi în acest sezon.