Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la Australian Open

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat in turul al treilea de la Australian Open, joi, dupa ce a invins-o rapid pe britanica Harriet Dart (173 WTA), scor 6-2, 6-4. Romanca ramane fara set pierdut la Melbourne, iar in faza urmatoare o va avea ca adversara pe Danielle Collins sau Yulia Putintseva.

Partida a inceput cu trei break-uri consecutive, Halep trecandu-si in cont doua game-uri rapide pe serviciul adversarei. Romanca a avut un joc sigur in primul set, a comis mai putine erori nefortate, 10, fata de 19 ale adversarei, si a cedat doar doua game-uri, serviciul incepand sa se imbunatateasca cu trecerea jocului.

In setul secund, Simona Halep a parut sa ridice si mai mult nivelul jocului, ducand rapid scorul la 4-0 in favoarea sa. Fostul lider mondial a incheiat partida dupa o ora si 17 minute, avand emotii aproape de final, cand a cedat un game pe propriul serviciu, dupa ce anterior ratase o minge de meci. In cele din urma, Halep s-a impus, scor 6-2, 6-4.

Aproape de finalul jocului, cand Dart a avut minge de 5-5, dupa ce fusese condusa cu 5-1, Halep a fost vizibil deranjata, strigand catre loja sa: „Ce sa fac?!”

Conform statisticilor oficiale, Halep a fost superioara la aproape toate capitolele. Ea a avut un procentaj de 67% al punctelor castigate pe propriul serviciu si a comis 23 de erori nefortate, spre deosebire de cele 34 ale adversarei.

Yulia Putintseva, adversara Simonei Halep din turul trei

Simona Halepo va intalni pe kazaha Yulia Putintseva (38 WTA), sambata, in turul al treilea de la Australian Open. Tenismena de 25 de ani a obtinut calificarea in aceasta faza a competitiei, joi, dupa ce a invins-o pe americanca Danielle Collins, favorita 26 a intrecerii.

Putintseva a produs surpriza si a invins-o pe adversara sa mai bine cotata, care disputase recent semifinala turneului de la Adelaide. Sportiva din Kazahstan s-a impus la capatul unui meci lung, de doua ore si 36 de minute, scor 6-4, 2-6, 7-5.

In primul tur de la Australian Open, Putintseva a avut parte de un meci mult mai rapid, ea invingand-o in doua seturi pe Su-Wei Hsieh (38 WTA), scor 6-1, 6-3.

Yulia Putintseva ocupa locul 38 in ierarhia WTA, cea mai buna clasare atingand-o in februarie 2017, cand s-a aflat pe pozitia 27. Ea are in palmares un titlu WTA, cucerit la Nurnberg. Cele mai bune rezultate la turneele de Mare Slem le-a inregistrat la Roland Garros, unde a ajuns pana in sferturile de finala, la editiile din 2016 si 2018. (Mediafax)

Post-ul Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la Australian Open apare prima data in Graiul Maramuresului.