Simona Halep - Serena Williams LIVE VIDEO Australian Open. Simona, umilita in primul set

Simona Halep joacă acum în optimi la Australian Open contra Serenei Williams. Meciul este LIVE VIDEO la Eurosport şi Live TEXT la Realitatea.net.

Simona Halep - Serena Williams 1-1 la game-uri, în setul doi

Simona Halep - Serena Williams 1-6, game și set Serena Williams. Simona Halep a pierdut primul set în doar 20 de minute.

Simona Halep - Serena Williams 1-5, break Serena Williams

Simona Halep - Serena Williams 1-4, game Serena

Simona Halep - Serena Williams 1-3 la game-uri, în primul set. Simona are un bandaj pe gambă şi se deplasează mai greu

Simona Halep - Serena Williams 1-1 la game-uri, în primul set. Din păcate, reuşeşte şi Serena break-ul

Simona Halep - Serena Williams 1-0 la game-uri, în primul set. Simona începe meciul cu un break

UPDATE ora 10.18: A început meciul. Serena Williams serveşte prima

UPDATE ora 10.00: Jucătoarele au ieșit la încălzire!

Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) și Serena Williams (37 de ani, 16 WTA) se înfruntă în optimile de finală de la Australian Open. Învingătoarea va juca în turul următor împotriva cehoaicei Karolina Pliskova (8 WTA).

Citiţi şi:

Simona Halep s-a calificat în optimi după ce a învins-o în turul 3 pe sora Serenei, Venus Williams. Simona Halep a fost finalistă anul trecut la Melbourne, iar Serena Williams (37 ani) se află în căutarea celui de-al 24-lea său titlu de Mare Şlem din carieră, cu care ar egala recordul deţinut de australianca Margaret Court din 1960-1970.

Serena Williams este favorită la pariuri. Cota la victorie a Serenei este de doar 1.40, în timp ce Halep a primit o cotă de 3.

"Serena era o sperietoare când eram mai tânără, dar acum nu mă mai simt intimidată. Am un respect uriaș pentru ea, pentru că este o mare campioana, dar e doar o adversară din turul următor pentru mine. Să fii numărul 1 în lume sau să fii cel mai bun din lume, după părerea mea sunt lucruri puțin diferite. În acest moment, eu sunt numărul 1 în lume. Simt că sunt acolo de multe luni, multe săptămâni. Dar, cu siguranță Serena este cea mai bună din lume, pentru că are atât de multe trofee de Grand Slam. A fost foarte mult timp pe primul loc. Nu pot să compar rezultatele mele cu ale ei. Dar, în acest moment, această poziție (n.r. de lider WTA) îmi dă încredere și mă ajută să fiu pozitivă", a spus Simona Halep, după victoria cu Venus Williams (6-2, 6-3).