Sorana Cirstea, rezultat fabulos la Indian Wells. A eliminat-o pe Caroline Garcia, numarul 5 mondial...

Cirstea s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, dupa un meci care a durat doua ore si 23 de minute.

Este pentru prima oara cand Cirstea se impune in fata lui Garcia, dupa ce a pierdut precedentele doua intalniri. De asemenea, este pentru prima oara cand ajunge in sferturi la Indian Wells.

Sorana Cirstea a reusit prima victorie in fata unei jucatoare din Top 5 mondial, dupa succesul impotriva Karolinei Pliskova la Beijing, in 2007.

In sferturi, Cirstea va evolua cu invingatoarea partidei dintre numarul 1 mondial Iga Swiatek si britanica Emma Raducanu, locul 77 WTA.

Pentru accederea in sferturi, Cirstea va primi 184.465 de dolari si 215 puncte WTA.