STEAUA. Reghe, discurs optimist: „In 3 meciuri avem primul 11 clar”

Steaua a încheiat la egalitate, 2-2, cu FC Voluntari în etapa 23 din Liga 1. Roş-albaştrii sînt supăraţi că au pierdut două puncte în lupta pentru titlu în faţa unei echipe de play-out.

Cele mai citite

Laurenţiu Reghecampf a declarat că echipa nu a jucat cum trebuia, însă are încredere că în următoarele 3 meciuri se va cristaliza un prim 11 şi echipa va evolua mai bine:

„Ambii fundaşi ai noştri s-au poziţionat prost la primul gol al lor. Noi ar trebui să ne preocupăm de ce am făcut noi în meci. Asta mă interesează. Nu ştiu dacă a fost 11 metri, asta să analizaţi voi. Au fost momente mai slabe. De Amorim nu s-a ridicat la nivelul din prima repriză. În locul lui Pintilii am vrut să mai dăm un mijlocaş mai ofensiv.

Primim gol în minutul 83 dintr-un penalty pe care nu ştiu cum să îl cataloghez. A fost foarte uşor acordat. Niţă l-ar fi lovit în faţă pe jucător, aşa cum arată el. Dar nu a fost lovitură în zona feţei.

Au fost cîteva centrări periculoase. La faza lui Gnohere în care protejează, mingea ajunge la Jakolis, dă gol şi arbitrul dă fault în atac. A dat doar 3 minute cînd s-a pierdut mult timp. Au fost multe lucruri negative din partea arbitrilor.

Mă bucur că Tănase a intrat. Gnohere nu e încă refăcut. A venit cu entorsă de la Dinamo. Absenţa lui Alibec a contat. E foarte important să ai un atacant pe care să joci. Lucrurile acestea le analizez şi încerc să vorbesc cu jucătorii să fac lucrurile cît mai bine.

Nu mă îngrijorează Viitorul. Noi jucăm foarte bine în deplasare. Am avut probleme pe Arena Naţională. Mergem la Severin, sau unde se va juca şi sper să cîştigăm. Trebuie să ne adaptăm la condiţiile meteo.

Azi nu am reuşit să jucăm foarte bine. Trebuie să fim atenţi cînd pierdem mingea. În acelaşi timp, dacă noi marcăm goluri mai multe din ocaziile pe care le avem, va fi bine.

Ovidiu a făcut un joc destul de bun. A dat centrări foarte bine. Şi el şi Jakolis au jucat foarte bine. Discut cu patronul, îi explic situaţia care este. Unii jucători mai trebuie să se antreneze. Gnohere nu e refăcut, unii jucători trebuie să tragă mai tare. În următoarele 3 meciuri, primul 11 se va cristaliza”, a declarat Reghecampf după meci.