Super-performanta! Judoka Daniel Natea, medalie de aur la Grand Prix Zagreb

Daniel Natea s-a calificat în semifinale după o singură luptă în grupa A, cu slovenul Vito Dragici, iar în penultimul act Natea l-a învins pe belgianul Benjamin Harmegnies, scrie News.ro.

În finala categoriei plus 100 de kilograme, Daniel Natea l-a învins pe Sven Heinle (Germania).

România a aliniat 14 sportivi la Grand Prix Zagreb, iar cea mai bună clasare, în afara lui Daniel Natea, a fost cea a sportivei Larisa Florian (locul 5 la categoria 52 de kilograme).

La Grand Prix Zagreb (23-25 septembrie) au participat aproape 300 de sportivi din 41 de ţări.

Medalile de aur au fost recompensate cu câte 3.000 de dolari (din care 600 de dolari pentru antrenorul sportivului câştigător), cele de argint cu câte 2.000 de dolari (400 dolari pentru antrenor), iar cele de bronz cu câte 1.000 de dolari (200 dolari pentru antrenor).