Tenis: Semifinale scontate la feminin in Cupa Presedintelui CTS

Petra Kvitova o va infrunta pe Katerina Siniakova, iar Karolina Muchova o va intalni pe Barbora Strycova, conform asteptarilor, in semifinalele turneului feminin dotat cu Cupa Presedintelui Federatiei Cehe de Tenis (CTS), un turneu demonstrativ, primul dupa pauza impusa de pandemia de coronavirus. Marti, in sferturile de finala, Kvitova (12 WTA), principala favorita, a dispus de Barbora Krejcikova cu 7-6 (3), 6-2, iar Siniakova a trecut de Lucie Hradecka in doua seturi, cu 6-3, 6-4, potrivit site-ului CTS. Muchova, cap de serie numarul doi, s-a impus cu 6-3, 6-4 in fata Kristynei Pliskova, in timp ce Strycova a iesit invingatoare in fata tinerei Linda Fruhvirtova cu 6-1, 7-5. La masculin, principalul favorit, Jiri Vesely, a fost invins neasteptat in sferturi de Michael Vrbensky, cu 4-6, 6-3, 10-4. In penultimul act, Vrbensky va primi replica lui Jiri Lehecka, victorios cu 7-6 (7), 1-6, 10-6 in fata lui Tomas Machac. ''Veteranul'' Lukas Rosol, al doilea favorit, a fost eliminat in sferturi de Vit Kopriva, cu 7-6 (2), 6-3. Kopriva il va infrunta in semifinale pe Zdenek Kolar, castigator cu 6-3, 7-5 in meciul cu Jonas Forejtek. De luni, autoritatile din Cehia au permis desfasurarea evenimentelor publice cu pana la 300 de spectatori. Astfel, meciul dintre Kvitova si Krejcikova a fost urmarit de cateva zeci de spectatori, in principal rude ale jucatoarelor si jurnalisti. Arbitrii de linie au fost nevoiti sa poarte masti si manusi, doar jucatorii si arbitrul de scaun avand voie sa nu poarte aceste articole de protectie impotriva coronavirus. AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Andreea Preda)