Victorie romaneasca la Lugano: Sorana Cirstea si Andreea Mitu, campioane

Cîrstea şi Mitu au obţinut victoria după o oră şi 6 minute de joc, în faţa principalelor favorite ale probei, conform Agerpres.

Kudermetova şi Voskoboeva au dominat primul set, pe care şi l-au adjudecat cu un sec 6-1, în doar 23 de minute. Cîrstea şi Mitu au evoluat mult mai bine în actul secund, în care au condus cu 4-0, adversarele au recuperat un break (4-2), dar româncele au câştigat ultimele două ghemuri şi setul cu 6-2. În super tiebreak, perechea ruso-kazahă a condus cu 3-1 şi 6-3, dar au urmat şase puncte consecutive reuşite de favoritele numărul trei, care au preluat controlul, cu 9-6, şi au câştigat cu 10-8.

Cîrstea şi Mitu au obţinut un cec de 12.300 dolari şi 280 de puncte WTA la dublu.

Pentru ambele jucătoare a fost prima finală din 2019 şi primul titlu obţinut împreună. Cîrstea mai are patru titluri WTA la dublu şi cinci finale jucate, iar Mitu, trei titluri şi o finală.