WIMBLEDON – Simona Halep a inceput cu dreptul si s-a calificat in turul doi

Simona Halep (locul 5 WTA) a inceput perfect primul set si a condus cu 2-0 si cu 4-1, avand doua break-uri avans. Totusi, sportiva din Constanta a scazut nivelul si slovaca a profitat, ajungand la 4-4. “Simo” s-a trezit la timp si a reusit un nou break, dupa care a fructificat a patra minge de set pentru a trece in avantaj.

Actul secund a inceput tot cu un break al Simonei, care a jucat apoi din ce in ce mai bine, fara sa ii mai lase nicio sansa adversarei, care nu a castigat decat un game in setul al doilea, meciul terminandu-se astfel in 65 de minute.

In turul urmator, Halep se va duela cu invingatoarea dintre Anastasija Sevastova si Francesca Schiavone.

Pentru accederea in actul secund, Halep va fi recompensata cu 70 de puncte WTA si 60.000 de euro.

The post WIMBLEDON – Simona Halep a inceput cu dreptul si s-a calificat in turul doi appeared first on actualmm.ro.