Anglia s-a calificat cu emotii

Selectionata Angliei s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri, cu Slovacia, duminica seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

Vicecampioana europeana a evitat in ultimul moment eliminarea, dupa doua sclipiri intr-un meci modest. Ivan Schranz (25) a deschis scorul pentru slovaci, dar Jude Bellingham a egalat in extremis (90+5) si a trimis meciul in prelungiri, unde Harry Kane (91) a semnat golul victoriei.

Desi a avut o posesie covarsitoare, selectionata ”Three Lions” a trimis primul sut pe poarta abia in minutele aditionale ale meciului. Echipa antrenata de Gareth Southgate a aratat o lipsa acuta de mobilitate si inspiratie, atat la constructie, cat si la finalizare.

Dupa pauza, Anglia a reusit sa inscrie (50), dar golul a fost anulat pentru ofsaid: Kane l-a lansat pe Trippier, care a trimis in fata portii, iar Foden a indeplinit o formalitate, insa arbitrajul video a anulat reusita sa.

Anglia a fost aproape de a mai puncta o data in finalul prelungirilor, dar Toney a sutat peste poarta de la 16 metri, pe contraatac (120+1).

Anglia, care va juca in sferturi contra Elvetiei, ramane fara infrangere in fata Slovaciei, cu sase victorii si un egal. La EURO 2016, in grupa, meciul direct s-a incheiat nedecis, 0-0.

The post Anglia s-a calificat cu emotii appeared first on Cotidianul RO.