Argentinianul Del Potro premiat pentru ''Revenirea anului''

După trei operații suferite la încheietura mâinii stângi și după aproape doi ani fără meciuri, tenismanul sud-american a câștigat în acest an primul său titlu ATP după 2014, la Stockholm, în luna octombrie, la JO 2016 a cucerit medalia de argint și a urcat pe locul 38 în ierarhia mondială, scrie Agepres.

Del Potro, 28 ani, care a mai câștigat acest premiu în 2011, s-a impus în anchetă în fața francezului Julien Benneteau, a croatului Ivo Karlovic și a germanului Florian Mayer.

Elvețianul Roger Federer și-a trecut în palmares încă o dată, pentru a 12-a oară în total, premiul pentru ''Excelență sportivă'', după ce i-a depășit la vot pe britanicul Andy Murray, elvețianul Stanislas Wawrinka și spaniolul Rafael Nadal.

Premiul pentru jucătorul cu cel mai mare progres al anului i-a revenit francezului Lucas Pouille (finalist la București), care i-a devansat pe Dominic Thiem, Daniel Evans și Alexander Zverev. În al cincilea său sezon din ATP, Pouille, 22 ani, a urcat de pe locul 91 pe 15 și a câștigat primul său titlu în septembrie la Marsilia.

Cel mai bun tânăr jucător din Top 100, care a intrat în posesia premiului ''Steaua de mâine'' a fost desemnat americanul Taylor Fritz, 19 ani, care în octombrie a devenit cel mai tânăr finalist al unui turneu ATP, la Memphis, după 2008.

Premiul pentru cel mai bun antrenor a ajuns la suedezul Magnus Norman, cel care îl pregătește pe elvețianul Stan Wawrinka și care i-a depășit la vot pe Gunter Bresnik (Dominic Thiem), Ivan Lendl (Andy Murray) etc.

Premiile pentru cei mai buni jucători la simplu și dublu se vor acorda după Turneul Campionilor de la Londra, care va debuta în această duminică și se va încheia pe 20 noiembrie. La simplu, marii favoriți la premiu sunt scoțianul Andy Murray și sârbul Novak Djokovic.